Co ma wspólnego bezdech nocny ze wzwodem członka?
Złapać oddech
1,5 mln Polaków może cierpieć na bezdech podczas snu. To poważne schorzenie. Nieleczone grozi utratą zdrowia, a dziś także prawa jazdy.
Ośrodków specjalizujących się w diagnostyce bezdechów, posiadających kontrakty z NFZ, jest niewiele, więc kolejki do nich są kilkumiesięczne.
BVDC01/PantherMedia

Ośrodków specjalizujących się w diagnostyce bezdechów, posiadających kontrakty z NFZ, jest niewiele, więc kolejki do nich są kilkumiesięczne.

Dopytywanie o wzwód członka w gabinecie lekarza rodzinnego bywa krępujące. Zwłaszcza gdy 50-letni pacjent przyszedł wyjaśnić przyczynę palpitacji serca i nadciśnienia, a nie zdaje sobie sprawy, że pierwszym objawem miażdżycy może być brak erekcji. Jeszcze bardziej się obruszy, kiedy podczas zbierania wywiadu lekarz zapyta go również, czy chrapie. Co to ma wspólnego z jego dolegliwościami? Nawet jeśli w nocy dostaje regularne kuksańce od żony, to jeszcze nie powód, by zdradzać tajemnice alkowy.

Przez długie lata tematu nie było. Polacy, rzec można, chrapali bezkarnie. Gdy kilka lat temu wyrastające jak grzyby po deszczu prywatne kliniki laryngologiczne zaczęły zwabiać ich oryginalnymi metodami likwidującymi tę przypadłość, o zagrożeniach wynikających z nieleczonego chrapania można było tu i ówdzie przeczytać. Ale moda minęła. Podobnie jak efekty tamtych zabiegów, utrzymujące się z reguły przez 5–6 lat.

Niestety, choć dolegliwość jest powszechna, medycyna nie bardzo potrafi uporać się z tym problemem. Doraźnie, gdy ktoś łagodnie chrapie po alkoholu, wystarczy go przewrócić na bok. Gdy przyczyną są przerośnięte migdałki lub skrzywiona przegroda nosa, operacyjnie można udrożnić górne drogi oddechowe. Ale kiedy problem tkwi w zbyt wiotkim podniebieniu, jego uniesienie i usztywnienie stanowi nie lada wyzwanie. Opatentowano już wiele metod: z użyciem laserów, implantów, rozmaitych fal poszerzających cieśń gardła, lecz efekty nie u wszystkich są długotrwałe.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną