Chcesz być zdrowy, dbaj o higienę jamy ustnej
Co można przynieść w zębach
O higienę jamy ustnej trzeba dbać nie tylko ze względów estetycznych. Zadziwiające, jak bardzo uzależniony od niej jest stan naszego organizmu.
Polacy mniej palą, zdrowiej się odżywiają i nawet zażywanie ruchu zaczęło być w modzie. Do jednej rzeczy nie można ich przekonać – do właściwej higieny jamy ustnej.
Andrey Popov/PantherMedia

Polacy mniej palą, zdrowiej się odżywiają i nawet zażywanie ruchu zaczęło być w modzie. Do jednej rzeczy nie można ich przekonać – do właściwej higieny jamy ustnej.

Polacy mniej palą, zdrowiej się odżywiają. Nawet zażywanie ruchu zaczęło być w modzie. Wszystkie te zmiany to m.in. efekt wielu lat promocji zdrowego trybu życia, ale jej wielki orędownik prof. Witold Zatoński dodaje: – Demokracja jest po prostu zdrowsza. Wykształceni Polacy, coraz lepiej poznający życie w innych krajach, dostrzegli za granicą, jak o siebie dbać i że warto to robić.

Do jednej rzeczy nie można nas przekonać: do właściwej higieny jamy ustnej. Pod tym względem sytuacja jest niemal identyczna jak w czasie, gdy żegnaliśmy się z socjalizmem 26 lat temu. Powtarzane co pewien czas badania sondażowe nie zmieniają się od lat: 3,8 mln Polaków nie myje regularnie zębów, 800 tys. nie ma nawet własnej szczoteczki, zużywamy na głowę 3,5 tubki pasty rocznie, a co 20. obywatel nie korzysta z niej wcale.

O czym to świadczy? Przecież dane te dotyczą w większości dorosłych, którzy mieli w szkołach dostęp do stomatologów (wyprowadziły ich stamtąd kasy chorych dopiero w 1999 r.). Miał więc kto nas uczyć właściwych nawyków, choćby teoretycznie, skoro nie było pod ręką tylu pomocnych akcesoriów do utrzymywania zębów w czystości. Teraz, gdy są – do nauki nikt się nie pali. A nowa wiedza wszystkim by się przydała.

Już samo sformułowanie „mycie zębów” wymaga weryfikacji, bo właściwszym określeniem powinno być czyszczenie – szczotką z twardością włosia dobraną do stanu dziąseł.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj