Co nowego dowiedzieliśmy się o kulturze Majów
Co mają na Majów
Mówi się o nich Grecy Nowego Świata, jednak Majowie są znacznie bardziej tajemniczy. Znamy ich sztukę, architekturę, język, bogów, kalendarz, nadal jednak nie wiemy, ani skąd się wzięli, ani dlaczego upadli.
Piramida Czarownika, piramida schodkowa położona w starożytnym mieście Majów Uxmal w stanie Jukatan w Meksyku.
imageBROKER/GTW/Forum

Piramida Czarownika, piramida schodkowa położona w starożytnym mieście Majów Uxmal w stanie Jukatan w Meksyku.

Było o nich głośno po pojawieniu się w kinach „Apocalypto” Mela Gibsona i w 2012 r., kiedy to miało dojść do końca świata, rzekomo przepowiedzianego przez kalendarz Majów. Ale ich tajemnicza cywilizacja jest na tyle fascynująca, że w mediach co  rusz pojawiają się doniesienia o kolejnych odkryciach.

Na ruinach stolicy Azteków Tenochtitlan powstało Mexico City, co ogranicza badania. Ziemie Majów – rozciągające się od Meksyku po Gwatemalę, Belize i Honduras – to tereny dzikie, ciągle pracuje tam mnóstwo ekip z całego świata, co sprawia, że nawet specjalista nie zawsze nadąża ze śledzeniem kolejnych odkryć – przyznaje dr hab. Jarosław Źrałka z Uniwersytetu Jagiellońskiego, od lat badający majański ośrodek Nakum w Gwatemali. Potrzeba wiedzy, by odróżnić to, co ważne i przełomowe, od rozdętych sensacji i naciąganych teorii, o których najgłośniej.

Gwiezdne miasta

Ostatnio BBC doniosło, że William Gadoury, zafascynowany kulturą Majów 15-latek z Kanady, namierzył nieznane dotąd miasto Majów. Swoją teorię oparł na założeniu, że ich sieć jest rozplanowana na astronomicznych osiach, zależnych od położenia poszczególnych gwiazd i planet. Zestawiając mapy nieba z rozmieszczeniem znanych stanowisk, doszedł do wniosku, że na granicy meksykańsko-gwatemalskiej powinno znajdować się jeszcze jedno miasto majańskie.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj