Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Polinezyjczycy szykują się na globalne ocieplenie – i budują nową Atlantydę

Polinezyjczycy budują miasto, które będzie unosić się na wodzie i zapewni im schronienie przed podnoszącym się poziomem mórz.

Na skutek globalnego ocieplenia poziom wody w ocenach rośnie niemal z każdym rokiem. Oznacza to, że za jakiś czas duża część lądów może znaleźć się pod powierzchnią mórz i oceanów, gwałtownie kurcząc powierzchnię, na której może mieszkać człowiek.

Wydaje się jednak, że poza ekologami i naukowcami niewiele osób traktuje poważnie nadchodzącą groźbę pochłonięcia przez wodę znacznej powierzchni kontynentów. Wyjątkiem jest rząd Polinezji, który już dziś przygotowuje się na przyjście kataklizmu i właśnie rozpoczął realizację projektu pływającego miasta.

Polinezyjczycy budują „Atlantydę”

Władze Polinezji nie mogą zamykać oczu i udawać, że problem globalnego ocieplenia rozejdzie się po kościach. O ile w przypadku topnienia lądolodów kontynenty mogą liczyć na to, że ich wewnętrzne części pozostaną suche, o tyle wyspy Polinezji znikną pod powierzchnią wody w całości i w pierwszej kolejności.

Pewnie dlatego Polinezyjczycy zdecydowali się na krok śmiały i nietypowy. Rząd tego kraju podpisał umowę z przedstawicielem organizacji „The Seasteading Institute”, której przedmiotem jest budowa samowystarczalnego i ekologicznego miasta, swobodnie unoszącego się na wodzie. Pracownicy „The Seasteading Institute” od lat przygotowują technologię i plan budowy takiego miasta. Wszystko wskazuje na to, że teraz będą mieli możliwość przetestować swoje projekty w praktyce. Według nich „nowa Atlantyda” ma wyglądać tak:

Polinezyjczycy szykują się na globalne ocieplenie.The Seasteading Institute/mat. pr.Polinezyjczycy szykują się na globalne ocieplenie.

Budowa miasta ma ruszyć już w 2019 r. Całość ma składać się z ułożonych we fraktal modułów, które będzie można dowolnie modyfikować i przestawiać, zgodnie z potrzebami mieszkającej w nich wspólnoty.

Miasto będzie w pełni ekologiczne i samowystarczalne, zapewniając mieszkańcom wszystko, czego im trzeba. Budowa 1m3 miasta ma kosztować nie więcej niż 500 dolarów, co jest ceną porównywalną do 1m3 mieszkania w Londynie lub Nowym Jorku. 

Wizualizacja pływającego miasta.The Seasteading Institute/mat. pr.Wizualizacja pływającego miasta.

Pomysł wydaje się niezwykle ciekawy i inspirujący. Jednak należy sobie zadać pytanie, na ile piękne wizualizacje będą odpowiadały temu, co Polinezyjczycy w rzeczywistości otrzymają. Jak podaje portal „Science Alert”, polinezyjska opinia publiczna podchodzi do całego przedsięwzięcia dość sceptycznie, obawiając się, że skończy się na wielkich planach, dobrych chęciach i olbrzymich ilościach bezpowrotnie utraconej gotówki.

Niemniej sam pomysł wydaje się ciekawy, tym bardziej, że od skutków zmian klimatycznych na pewno nie uciekniemy i na dobrą sprawę nad tym, jak będziemy żyć po kataklizmie, warto zastanowić się już dziś.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Historia

Dlaczego tak późno? Marian Turski w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Powstanie w warszawskim getcie wybuchło dopiero wtedy, kiedy większość blisko półmilionowego żydowskiego miasta już nie żyła, została zgładzona.

Marian Turski
19.04.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną