Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Tygrys z księżyca

Czy na niewielkim satelicie Saturna istnieje życie?

Saturn widziany z powierzchni Enceladusa. Wizja artystyczna. Saturn widziany z powierzchni Enceladusa. Wizja artystyczna. David Seal / NASA
To nie Mars jest najlepszym kandydatem na znalezienie obcych form życia w naszym Układzie Słonecznym. O wiele ciekawszy pod tym względem wydaje się Enceladus, jeden z wielu księżyców Saturna.
Wykonane przez sondę Cassini zdjęcie Enceladusa z dobrze widocznym obszarem „tygrysich pasów”NASA Wykonane przez sondę Cassini zdjęcie Enceladusa z dobrze widocznym obszarem „tygrysich pasów”

Jedna z najbardziej udanych misji kosmicznych w historii, czyli międzyplanetarna odyseja amerykańsko-europejskiej sondy Cassini-Huygens do układu Saturna, kończy się po 20 latach. 26 kwietnia br. zaczął się wielki finał misji, w trakcie którego sonda Cassini zanurzy się 22 razy w wąski – na 2,5 tys. km – pas dzielący Saturna od jego pierścieni. Sonda dokładnie się przyjrzy niezbadanemu dotąd obszarowi wokół planety. Potem, 15 września, zanurkuje w głąb gazowego olbrzyma – prześle jeszcze ostatnie dane o jego atmosferze – i spłonie w nim.

Cassini dokonał wielu fascynujących odkryć w układzie Saturna, zwłaszcza dotyczących jego 63 księżyców. Odkrył płynne i falujące morza oraz jeziora metanowe na Tytanie, wodne oceany podpowierzchniowe też na Tytanie, na Enceladusie i na Dione, odkrył tlen w atmosferze Rhei. Niedawno zaś badacze z Southwest Research Institute w San Antonio w Teksasie, którzy zajmują się analizą danych zebranych przez sondę, zelektryzowali świat odkryciem molekularnego wodoru (H2) w strugach pary wodnej, drobin lodu, soli i skał wyrzucanych przez niezwykle liczne i silne gejzery Enceladusa. Wodór molekularny jest niezwykle ważny przy formowaniu się bardzo prostych organizmów żywych na Ziemi.

Miejscem, w którym wodór ten wydobywa się z głębin ziemskich i wokół którego najprawdopodobniej – taka jest obecnie dominująca wśród badaczy początków ziemskiego życia interpretacja – narodziło się życie, są liczne i występujące niemal we wszystkich oceanach tzw. kominy hydrotermalne, czyli wysokie słupy zbudowane z krystalizujących minerałów, przez które rozmaite związki chemiczne, a także wodór molekularny, wydostają się do oceanicznych wód spod ziemskiej skorupy. Wodór dostarcza chemicznej energii prostym mikroorganizmom, dzięki niemu mogą powstawać i się rozwijać.

Polityka 20.2017 (3110) z dnia 16.05.2017; Nauka; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "Tygrys z księżyca"
Reklama