Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Oto nastolatek, który zbudował najlżejszego satelitę na świecie

Rifath Shaarook zbudował najlżejszego satelitę ma świecie. Teraz NASA wystrzeli go w kosmos. Rifath Shaarook zbudował najlżejszego satelitę ma świecie. Teraz NASA wystrzeli go w kosmos. KZ/NASA / Twitter
Satelita waży jedynie 64 gramy i jest zamknięty w formie ażurowego sześcianu, który wyglądem przypomina element domowego komputera.

Rifath Shaarook. To nazwisko warto zapamiętać, bo należy do niezwykle utalentowanego młodego człowieka, o którym prawdopodobnie nieraz jeszcze będzie głośno. Kim jest indyjski nastolatek i dlaczego interesuje się nim NASA?

Osiemnastoletni Shaarook zaprojektował i stworzył najlżejszego działającego satelitę, którego NASA planuje wystrzelić w przestrzeń kosmiczną.

Waży on jedynie 64 gramy i jest zamknięty w formie ażurowego sześcianu, który wyglądem bardziej przypomina element domowego komputera niż samodzielne urządzenie, które ma przetrwać podróż w kosmos.

Niemniej satelita działa, a 21 czerwca odbędzie on czterogodzinny dziewiczy lot, podczas którego przez 12 minut będzie zbierał dane i przesyłał je ośrodkowi Wallops Flight Facility NASA w Wirginii. Młody inżynier będzie zaś miał okazję przetestować funkcjonowanie swojego wynalazku w warunkach minimalnej grawitacji. Jak donosi portal „ScienceAlert”, największa niewiadoma związana z wynalazkiem dotyczy technologii, w której został wykonany. Aby zbudować 64-gramowego satelitę, Shaarook użył… drukarki 3D.

Satelita został zaprojektowany zupełnie od zera. W jego minimalnym wnętrzu mieści się komputer pokładowy oraz osiem wbudowanych w konstrukcję czujników, których zadaniem będzie mierzenie przyspieszenia, rotacji i magnetosfery Ziemi.

Swoim wynalazkiem Shaarook wygrał konkurs „Cubes in Space”, w ramach którego uczestnicy musieli zaprojektować maksimum 4-metrowe urządzenie, które zamykałoby się w formie kubiku i ważyło nie więcej niż 64 gramy. I co najważniejsze: byłoby zdolne do podróży w kosmos.

Czemu satelita Shaarooka zawdzięcza swoją niewielką wagę? Ramka kubika jest wykonana ze specjalnego polimeru z włókna węglowego, dzięki czemu jest nie tylko lekka jak piórko, ale też wyjątkowo mocna i wytrzymała. Jak przyznał młody inżynier, jednym z założeń jego projektu było ukazanie pełni możliwości drukarek 3D, które używają w wydruku właśnie tego materiału. Trzeba przyznać, że mu się to udało, ponieważ zdjęcie niewielkiego kubika już obiegło świat i wywołało powszechną ciekawość.

Nie mniejszą zresztą niż sam Rifath Shaarook, który (mimo młodego wieku) już po raz kolejny znajduje się w centrum uwagi najważniejszych instytucji badawczych na świecie. Ostatnim razem stało się tak dzięki projektowi balonu meteorologicznego, dzięki któremu wygrał międzynarodowy konkurs dla młodych naukowców. Miał wtedy 15 lat. Pozostaje zadać sobie nie do końca przyjemne pytanie… co robiliśmy my, kiedy byliśmy w jego wieku?

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Czy człowiek mordujący psa zasługuje na karę śmierci? Daniela zabili, ciało zostawili w lesie

Justyna długo nie przyznawała się do winy. W swoim świecie sama była sądem, we własnym przekonaniu wymierzyła sprawiedliwą sprawiedliwość – życie za życie.

Marcin Kołodziejczyk
13.04.2024
Reklama