Nowości książkowe: wywiady z wybitnymi polskimi naukowcami
Cena sukcesu
Życie uczonych bywa ciekawsze niż historie, jakie znamy z wielkiego ekranu. Ukazały się właśnie dwie książki o dwu ważnych postaciach ze świata współczesnej polskiej nauki.
Wydawnictwo Czarne

Ona – biochemiczka, biolog molekularny. On – onkolog i hematolog; lekarz, ale z zacięciem naukowca. Prof. Magdalena Fikus i prof. Wiesław Jędrzejczak.

Coś naprawdę ważnego

Nigdy ze sobą nie pracowali. Właściwie nawet zainteresowania badawcze mieli odrębne, choć nowotwory krwi – białaczki i chłoniaki, którymi na co dzień zajmuje się prof. Jędrzejczak – ściśle się z genetyką wiążą. Biolodzy molekularni są dziś pełnoprawnymi członkami zespołów lekarskich, niejednokrotnie wytyczającymi kierunek terapii.

W czasach kiedy profesor Fikus po raz pierwszy przekroczyła próg laboratorium, niewielu zdawało sobie sprawę z symbiozy, jaka może połączyć biotechnologów z hematologami. Starsza od Wiesława Jędrzejczaka o 11 lat, lecz przy tak barwnych życiorysach obojga różnicy nie widać wcale.

W podobnym czasie ukazały się też książki wywiady z tą dwójką uczonych, co było niezaplanowanym przez nikogo przypadkiem. Ale jakże szczęśliwym, biorąc pod uwagę różne okoliczności. Bo gdy w Polsce, mimo letniej kanikuły, atmosfery do radości raczej nie ma, miło zobaczyć na okładkach uśmiechniętych, pogodnych polskich naukowców, którzy mają nam do powiedzenia coś naprawdę ważnego, mądrego i ciekawego. Sursum corda!

Być może to zasługa autorek, które potrafiły wydobyć od swoich rozmówców tak zajmujące wyznania i pokazały ich w świetle, które w dzisiejszych czasach kierowane jest przeważnie na celebrytów. Z prof. Jędrzejczakiem w książce „Pozytywista do szpiku kości” rozmawiała Justyna Wojteczek, doświadczona dziennikarka zajmująca się medycyną i ochroną zdrowia, a z prof.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj