Na czym polega fibromialgia, choroba, na którą cierpi Lady Gaga?
Lady Gaga
Lady Gaga/Facebook

Lady Gaga

Fibromialgia zaczyna się zazwyczaj w wieku 35–50 lat – ból, początkowo umiejscowiony przy kręgosłupie, po kilku miesiącach rozlewa się po całym ciele, atakując zwłaszcza rano i wieczorem. Trudno się dziwić, że z czasem pacjenci czują się wyczerpani, niewyspani i rozdrażnieni. Tym bardziej że większość lekarzy nie radzi sobie z właściwym postawieniem diagnozy – chorzy muszą zazwyczaj odbyć długą wędrówkę po licznych gabinetach, zanim trafią do lekarza, który ich zrozumie.

Przyczyny fibromialgii

Nowe światło na przyczynę fibromialgii rzuciły badania Amerykanów, którzy podczas poszukiwania przyczyn tej choroby dopatrzyli się dyskretnych nieprawidłowości w proporcjach substancji obecnych w mózgu, pośredniczących w przekazywaniu bodźców bólowych między neuronami. W wyniku tych zaburzeń delikatne bodźce, nierozpoznawane na ogół jako bólowe, u chorych na fibromialgię traktowane są w ich ośrodkowym układzie nerwowym jako sprawiające ból.

Inne prawdopodobne przyczyny to delikatne zwężenie górnego odcinka kręgosłupa szyjnego, zaburzenia wydzielania kortyzolu, hormonów tarczycy i hormonu wzrostu, a być może także skłonność dziedziczna. Fibromialgia może więc mieć podłoże rodzinne, ale zdarza się ona również częściej pod wpływem wspomnianego stresu, depresji, u osób z wysokim poziomem lęku.

Niełatwo ulżyć takiemu cierpieniu. Poprawę może przynieść odpowiednia kombinacja leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych, przeciwdepresyjnych i rozkurczających mięśnie, ale nietrudno zgadnąć, że każdy pacjent reaguje na taką kurację indywidualnie, więc znalezienie optymalnego rozwiązania zabiera nieraz trochę czasu. Dobre efekty daje stosowanie ciepła na obolałe miejsca oraz masaż i gimnastyka rozluźniająca. Lekarze przyznają, że wszystkie te metody są w stanie jedynie zmniejszyć doraźne dolegliwości, natomiast wciąż nie dotykają przyczyn.

Dlatego fibromialgia pozostaje na razie chorobą nieuleczalną, pacjenci muszą nauczyć się z nią żyć lub w najlepszym razie czekać na moment, kiedy dolegliwości ustąpią same.

Czytaj także

Aktualności, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj