Jak w Polsce leczy się choroby onkologiczne
Sieci na raka
Raka można pokonać, stosując nowe strategie. Czasem potrzeba do tego odwagi, ale przede wszystkim – wizji.
Rak jelita grubego, na którego zapada teraz w Polsce 18 tys. osób, jest dobrym przykładem, jak powinniśmy sobie radzić z chorobami nowotworowymi.
SimpleFoto/PantherMedia

Rak jelita grubego, na którego zapada teraz w Polsce 18 tys. osób, jest dobrym przykładem, jak powinniśmy sobie radzić z chorobami nowotworowymi.

Czy mamy wystarczająco dużo pieniędzy na leczenie raka? Z różnych stron płyną sprzeczne sygnały. – Los chorego zależy od tego, do jakiego trafi ośrodka – mówi prof. Wiesław Jędrzejczak, krajowy konsultant w dziedzinie hematologii. Są oddziały, którym wiedzie się lepiej i stać je na najdroższe kuracje, a są takie, którym Narodowy Fundusz Zdrowia nie płaci za nadwykonania, więc spirala zadłużenia jest tak rozkręcona, iż nie ma za co sfinansować podstawowych badań.

Dr hab. Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii: – Wiele zabiegów jest niedoszacowanych: w chirurgii głowy i szyi koszty operacji są o 59 tys. zł wyższe, niż płaci za nie NFZ, przy wycięciu guzów jąder różnica wynosi 4 tys. zł, a przy niektórych zabiegach ginekologicznych nawet 14 tys. zł.

W regionalnych ośrodkach onkologicznych strata finansowa za pierwsze cztery miesiące tego roku przekroczyła 280 mln zł, z czego niezapłacone faktury za leki wynoszą 60 mln. W warszawskim Instytucie Centrum Onkologii, choć podlega on bezpośrednio Ministerstwu Zdrowia, sytuacja wcale nie jest lepsza. Jak alarmuje dyrektor prof. Jan Walewski, NFZ za nadwykonania w latach 2012–16 winien jest szpitalowi 50 mln zł. – Aby zasypać tę dziurę, powinienem zwolnić jedną piątą personelu i przestać wykonywać niedochodowe zabiegi. A jedynym opłacalnym, przynajmniej w mojej specjalności, jest autoprzeszczep szpiku. Czy mam ograniczyć działalność kliniki do wykonywania samych autoprzeszczepów?

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną