Jaki organizm żyje na świecie najdłużej?
Sosna długowieczna
wolf4max/Flickr CC by 2.0

Sosna długowieczna

Paradoksalnie – powiada Kirkham – incydent ten otworzył drogę jeszcze dokładniejszym badaniom nad wiekiem drzew. Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych publikują związane z tym odkrycia na stronie internetowej „Old List” (Stara Lista). Umieszczają tu nazwy drzew, szacowaną liczbę lat, daty i miejsca ich odszukania. Mamutowiec olbrzymi ma na przykład 3220 lat i stoi dumnie w Kalifornii. Sosna długowieczna, również odnaleziona w Kalifornii, ma tych lat aż 5062! W Chile odszukano cyprys, który jest na świecie tak długo jak Stonehenge. Wiele z tych leciwych drzew pamięta czasy cesarstwa rzymskiego i pierwszych egipskich piramid.

Osobnym przypadkiem są drzewa, które rozprzestrzeniają się w sposób wegetatywny i wyglądają jak… lasy. Dotyczy to chociażby topoli osikowej z Utah, która otrzymała imię „Pando”, co po łacinie znaczy właśnie: „rozprzestrzeniam się”. Trudno oszacować, ile Pando ma lat, być może nawet 80 tys.

Pando w Utah
Fishlake National Park/mat. pr.

Pando w Utah

Tysiące lat to godziwy wiek. Reporterzy BBC posunęli się jednak dalej – czy istnieją na świecie organizmy nieśmiertelne? Naukowcy odpowiadają stanowczo: małe szanse. Nawet żółwie słoniowe z Galapagos można badać tylko metodą „domysłów i zgadywania”. Nie można cofnąć się w czasie pięć stuleci i sprawdzić, czy żółwie te żyły i dobrze się miały. To samo odnosi się do gąbek szklanych, którym badacze dają nawet 15 tys. lat. Są konserwowane – by tak rzec – w zimnych wodach Antarktydy.

Na ten moment za najdłużej żyjący organizm na świecie należałoby jednak uznać sosnę długowieczną. W tym przypadku nie ma wątpliwości, że żyje nieco ponad 5 tys. lat. Pamięta czasy sprzed naszej ery. I pewnie jeszcze nas przeżyje.

Czytaj także

Aktualności, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj