Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Zdjęcie z końca świata

Fotografia zrobiona ponad 6 mld km od Ziemi

Zdjęcie gromady gwiazd NGC 3532, zwanej też Studnią Życzeń, wykonane przez 2,2-metrowy teleskop ESO MPG pracujący w Obserwatorium La Silla w Chile, na południowym krańcu pustyni Atakama. Zdjęcie gromady gwiazd NGC 3532, zwanej też Studnią Życzeń, wykonane przez 2,2-metrowy teleskop ESO MPG pracujący w Obserwatorium La Silla w Chile, na południowym krańcu pustyni Atakama. ESO/G. Beccari
Amerykańska sonda kosmiczna New Horizons, realizująca „misję wielu rekordów”, wykonała najdalsze zdjęcie obiektu kosmicznego.
Zdjęcie gromady gwiazd NGC 3532 wykonane 5 grudnia 2017 r. kamerą LORRI umieszczoną na pokładzie sondy New Horizons. 6,12 mld km od Ziemi. To najdalsze miejsce, w którym człowiek strzelił fotkę.John Hopkins University/NASA Zdjęcie gromady gwiazd NGC 3532 wykonane 5 grudnia 2017 r. kamerą LORRI umieszczoną na pokładzie sondy New Horizons. 6,12 mld km od Ziemi. To najdalsze miejsce, w którym człowiek strzelił fotkę.

Studnia Życzeń, czyli otwarta gromada gwiazd NGC 3532, leży w gwiazdozbiorze Kila, w odległości 1,6 tys. lat świetlnych od Ziemi. Sonda New Horizons uzbrojona w kamerę LORRI znajdowała się w odległości 6,12 mld km od Ziemi, czyli prawie 41 jednostek astronomicznych (odległości Ziemi od Słońca). I sfotografowała tę gromadę 5 grudnia 2017 r. To najdalsze zdjęcie wykonane przez człowieka.

Sonda wystartowała w kosmos w styczniu 2006 r., by zbadać jeden z najdalszych obiektów naszego Układu Słonecznego, czyli Pluton. Wtedy jeszcze, na początku 2006 r., Pluton był zwykłą dziewiątą – ostatnią – planetą Układu. Pół roku po starcie New Horizons Międzynarodowa Unia Astronomiczna zmieniła i „obniżyła” jego status, zaliczając go do grupy planet karłowatych. Sonda bezbłędnie wykonała swoje zadanie, dostarczając informacji o księżycach Jowisza, a potem badając dokładnie układ Plutona i jego pięciu księżyców. W rezultacie w 2017 r. misję przedłużono. New Horizons ma lecieć dalej w głąb odległego pasa asteroid zwanego Pasem Kuipera. 1 stycznia 2019 r. New Horizons doleci do pierwszego dużego obiektu w tym układzie – planetoidy 2014 MU69.

Do 5 grudnia ub.r. najdalszym zdjęciem wykonanym przez człowieka był słynny „Pale Blue Dot”, czyli fotografia Ziemi zrobiona kamerą sondy Voyager 1 w lutym 1990 r., gdy znajdowała się ona w odległości 6,06 mld km od nas. Pomysłodawcą wykonania tego zdjęcia był słynny znawca kosmosu i popularyzator Carl Sagan, który zresztą wykorzystał nazwę zdjęcia w tytule jednej ze swoich książek („Błękitna kropka. Człowiek i jego przyszłość w kosmosie”).

New Horizons bije rekordy

Voyager 1 dzierżył palmę pierwszeństwa aż przez 27 lat. Teraz przejęła ją sonda New Horizons, która jest zresztą rekordzistką w wielu dziedzinach.

Polityka 9.2018 (3150) z dnia 27.02.2018; Nauka; s. 61
Oryginalny tytuł tekstu: "Zdjęcie z końca świata"
Reklama