Muzyka poważna: Stanisław Drzewiecki
Stanisław Drzewiecki
Nagroda za dorosłe sukcesy pianistyczne w wieku, w którym inni zaczynają dopiero marzyć o przyszłości.
Anna Musiałówna/Polityka

Pianista. Urodził się w 1987 r. w Moskwie. W wieku 4 lat rozpoczął lekcje gry na fortepianie u tak znakomitych profesorów, jak Ida Leszczyńska, Wiera Nosina oraz Wiktor Mierżanow. Rok później podjął naukę kompozycji. Obecnie jest uczniem Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 w Warszawie, w klasie swojej matki, znakomitej pianistki Tatiany Szymanowej.

Mając niespełna 5 lat debiutował programem solowym w Wielkiej Sali Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie. Później, jako laureat Moskiewskiego Konkursu Pianistycznego, wystąpił w tej sali jeszcze trzykrotnie z koncertami fortepianowymi J. S. Bacha, Haydna i Mozarta. Występował również na scenach Londynu, Wiednia, Paryża, Tokio i Moskwy, a także w wielu ośrodkach w Hiszpanii, Holandii, Portugalii, Szwajcarii, Anglii, Francji i Kanady.

We wrześniu 1993 roku odbył tournée po Japonii (m.in. Tokyo, Osaka, Kobe, Nagoya) z orkiestrą Sinfonia Varsovia. Zagrał koncert "First Children's Piano Concerto" szwajcarskiego kompozytora Ilii Chkolnika. W 1994 roku wraz z Sinfonią Varsovia pod dyr. Grzegorza Nowaka wykonał Koncert fortepianowy Haydna transmitowany przez Telewizję Polską ze Studia Koncertowego im. Witolda Lutosławskiego Polskiego Radia w Warszawie.

Wielokrotnie występował na estradzie Filharmonii Narodowej w Warszawie, prezentując koncerty fortepianowe J. S. Bacha (na jeden, trzy i cztery fortepiany), Mozarta (A-dur KV 414), Beethovena (B-dur op. 19). Inaugurował również XXXIV Międzynarodowy Bydgoski Festiwal Muzyczny, a z Orkiestrą "Regio Basiliensis" pod dyr. Alberta E. Kaisera - cykl koncertowy w Bazylei. Pracował również z Orkiestrą Kameralną "Amadeus" Agnieszki Duczmal. W 1998 r. wystąpił na recitalu chopinowskim w Victoria & Albert Museum w Londynie na koncercie "Poland for Europe" pod patronatem Premiera Wielkiej Brytanii i Prezydenta R.P. oraz w "Queen Elizabeth Hall" w Vancouver.

Był bohaterem filmu dokumentalnego zrealizowanego przez Tadeusza Króla w Studio Kontakt dla TVP. Gościł w programie muzycznym "Gawędy muzyczne Mistrza" zaproszony przez Adama Makowicza, z którym grał na 2 fortepiany i na 4 ręce. W lipcu 1999 otrzymał Grand Prix na Europejskim Festiwalu Telewizyjnym w Alicante w Hiszpanii. Wystąpił również w Bazylei, gdzie z okazji jubileuszu 100-lecia tamtejszej Akademische Orchester Basel wykonał II Koncert fortepianowy Beethovena pod dyrekcją Bruna Goetzego. Występ ten przyniósł entuzjastyczne reakcje krytyków i zaproszenie na koncert w Tonhalle w Zürichu z Südwestdeutsche Philharmonie pod dyrekcją Eduardo Muri.


Płyty:

„Piano concertos” 1998
„My first gift” 1999
„Chopin - piano conerto & 12 etudes 2000”
„Liszt, Schumann – romantic piano recital 2002”

 

Poleć stronę

Zamknij