Czy dolar ma przyszłość
Dolary sprzedam, tanio
Kryzys finansowy osłabł, ryzyko kolejnych bankructw banków zmalało. I dolar znowu popada w niełaskę. Czy w roli rezerwowej waluty świata zastąpi go euro?
Dolar jest tym słabszy, im spokojniej na światowych rynkach finansowych
Chesi - Fotos CC/Flickr CC by SA

Dolar jest tym słabszy, im spokojniej na światowych rynkach finansowych

Główne powody słabości dolara są znane: Ameryka od lat żyje ponad stan. Doprowadziło to do gigantycznego deficytu budżetowego i handlowego USA. Dług rośnie bez opamiętania. George W. Bush, w przekonaniu, że można mieć i armaty, i masło, ciął podatki, finansując jednocześnie drogie wojny. Barack Obama odziedziczył na dokładkę głęboką recesję i kryzys systemu bankowego. Zaaplikował krajowi zastrzyk fiskalny na skalę bez precedensu, co gospodarce pomoże, ale kraj jeszcze bardziej zadłuży. W połowie 2009 r. dług rządu federalnego wyniósł 7,2 bln dol. i był o 1,9 bln wyższy niż rok wcześniej.

Podręczniki ekonomii powiadają, że musi to w końcu wywołać presję inflacyjną. Na razie oznak inflacji nie widać, choćby dlatego, że bezrobocie jest wysokie, naciski płacowe praktycznie żadne, a to właśnie koszty pracy mają największy wpływ na ogólny poziom cen. Tak czy owak, stan finansów Ameryki wydaje się opłakany, wiara w rychłą sanację mizerna, a to przekłada się na spadek zaufania do amerykańskiej waluty.

Krytyka dolara

Dolar jest tym słabszy, im spokojniej na światowych rynkach finansowych. I na odwrót: zielony umocnił się wtedy, gdy na rynkach panowała panika i samo przetrwanie systemu nie dla wszystkich było oczywiste. Wówczas, po raz kolejny, okazało się, że jak trwoga – to do dolara; że w nim (i w złocie) wciąż szukają schronienia przerażeni inwestorzy.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną