Zrobić z dworca salon
Stoi na stacji inicjatywa
Czy polskie dworce przestaną przynosić nam wstyd? PKP ma wreszcie sprawdzonego menedżera i trochę pieniędzy na remonty. Ale żeby było naprawdę lepiej, trzeba będzie sięgnąć do kieszeni podróżnych.
Dworzec Centralny w Warszawie, wywołujący skrajne emocje, na razie nie będzie burzony, ale remontowany
Jacek Lagowski/Agencja Gazeta

Dworzec Centralny w Warszawie, wywołujący skrajne emocje, na razie nie będzie burzony, ale remontowany

Tajemnicze hasło opłaty dworcowej nie wywołało wśród pasażerów kolei entuzjazmu. Starsi przypomnieli sobie pewnie słynne bilety peronowe. W czasach swojej świetności dość skutecznie przeganiały z dworców tych, którzy na pociąg wcale nie czekali. Jednak nowa opłata ze starym biletem peronowym raczej nie będzie mieć wiele wspólnego. Płacić ją mają spółki uruchamiające pociągi, a nie bezpośrednio pasażerowie. A przeznaczona zostanie na ratowanie setek dworców w Polsce, które są dziś powodem do wstydu. Zapowiedzi zmian na stacjach było już wiele. Dlaczego zatem tę można potraktować poważniej? Cała nadzieja w pomysłodawcy dworcowej ofensywy, Jacku Prześludze.

Spośród dziesiątek prezesów, jacy przewinęli się przez wiele polskich spółek kolejowych, Prześluga należy do wąskiego grona tych, którzy odnieśli sukcesy. W latach 2005–06 zdołał uzdrowić przynoszące wcześniej straty PKP Intercity, a gdy stwierdził, że jego kolejne pomysły są blokowane, bez oporów zrezygnował z posady. Po ponad trzech latach przerwy Jacek Prześluga wraca do PKP, choć tym razem został wezwany na ratunek polskim dworcom. Cel podstawowy to uniknięcie wstydu podczas Euro 2012 i wyremontowanie do tego czasu choć części najważniejszych stacji, z Warszawą Centralną na czele.

Plany Prześlugi są zresztą bardziej ambitne. Chciałby uratować nie tylko te najważniejsze, ale też setki mniejszych, które prawdopodobnie nigdy nie będą w stanie utrzymać się z reklam i wynajmu pomieszczeń.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną