Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Wiosna w sieci

Czy internet będzie tańszy?

Wiosna wprowadzi spore ożywienie na rynku dostępu do sieci – z korzyścią dla użytkowników.

Telekomunikacja Polska tnie ceny szybkiego Internetu, bo wreszcie przestała lekceważyć sieci kablowe. Firma zapowiedziała zdecydowane obniżki cen najszybszych łączy, nowe promocje i modernizację sieci tak, aby więcej jej klientów - także tych mieszkających na obszarach słabo zurbanizowanych - mogło mieć wygodny dostęp do Internetu. Ta ostatnia akcja wynika z porozumienia między TP a Urzędem Komunikacji Elektronicznej. Jest jednym z warunków wycofania się  UKE z planów ustawowego podziału naszego giganta telekomunikacyjnego. Ofensywa cenowa to już inicjatywa własna TP. I tak naprawdę trudno jej się dziwić.

Szybki dostęp do sieci będzie bowiem w najbliższych latach najbardziej lukratywnym rynkiem dla Telekomunikacji, która nie może już liczyć na rosnące przychody z rozmów przez telefony stacjonarne. Neostrada – flagowy produkt TP – okazała się wielkim sukcesem dla spółki. Ale dziś jest poważnie zagrożona, szczególnie w dużych miastach. To tam sieci kablowe reklamują coraz tańszy i szybszy Internet, sprzedając go często w wygodnych pakietach razem z telewizją. A równocześnie konkurenci TP mogą oferować dostęp do sieci po jej łączach, co skłania wiele osób do rezygnacji z coraz rzadziej używanego telefonu stacjonarnego. Tacy klienci płacą wtedy Netii czy Dialogowi za sam tylko Internet.

Ostatnie obniżki pokazują, że TP nie zamierza się łatwo poddać. A poza tym wciąż jest wielu potencjalnych klientów do zdobycia – statystyki potwierdzają, że Polska wśród państw OECD (organizacji zrzeszającej najlepiej rozwinięte kraje świata) ma nadal jeden z najgorszych wskaźników dostępu do szybkiego Internetu. Obniżanie cen na pewno pomoże przekonać do zawarcia umowy osoby gorzej zarabiające. A w interesie nas, klientów, jest oczywiście, aby konkurencja między TP, innymi operatorami telekomunikacyjnymi i kablówkami trwała jak najdłużej.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Historia

Dlaczego tak późno? Marian Turski w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Powstanie w warszawskim getcie wybuchło dopiero wtedy, kiedy większość blisko półmilionowego żydowskiego miasta już nie żyła, została zgładzona.

Marian Turski
19.04.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną