Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Rynek

Tak pękała pierwsza bańka

9 sierpnia 1995 r. na giełdę technologiczną Nasdaq weszła firma Netscape, producent pierwszej masowej przeglądarki internetowej o tej samej nazwie.

Już pierwszego dnia notowań cena jej akcji skoczyła z 28 do 75 dol., a twórca programu Marc Andreessen trafił na okładkę „Time’a” jako 24-letni milioner (założyciel Facebooka Mark Zuckerberg znalazł się na niej trzy miesiące temu, ale jako miliarder). Tak zaczęła się pierwsza bańka internetowa – w ślad za Netscapem na giełdę weszło kilkaset dot-comów, firm oferujących produkty lub usługi w Internecie. Wśród nich były przyszłe potęgi handlu elektronicznego jak Amazon.com, ale większość stanowiły raczkujące przedsięwzięcia, wyceniane często na dziesiątki milionów dolarów, choć nie przynosiły jeszcze żadnego zysku.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Przelewy już zatrzymane, prokuratorzy są na tropie. Jak odzyskać pieniądze wyprowadzone przez prawicę?

Maszyna ruszyła. Każdy dzień przynosi nowe doniesienia o skali nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, ale właśnie ruszyły realne rozliczenia, w finale pozwalające odebrać nienależnie pobrane publiczne pieniądze. Minister sprawiedliwości Adam Bodnar powołał zespół prokuratorów do zbadania wydatków Funduszu Sprawiedliwości.

Violetta Krasnowska
06.02.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną