Polska - Rosja: jak tu robić interesy
Cieplej na wschodzie
Stosunki polsko-rosyjskie falują w rytm wydarzeń politycznych: od ocieplenia po wizycie prezydenta Miedwiediewa do ochłodzenia po raporcie MAK. Czy w tych warunkach da się robić interesy?
Polska i Rosja są dla siebie bardzo ważnymi partnerami handlowymi.
Kacper Pempel/Reporter

Polska i Rosja są dla siebie bardzo ważnymi partnerami handlowymi.

Rosjanie o Grupie Lotos marzą od dawna. Najbardziej starał się koncern Łukoil. Składał oferty sam i przy wsparciu Jana Kulczyka. Dlatego kiedy w październiku 2010 r. sprawa prywatyzacji gdańskiej spółki odżyła i minister skarbu zaprosił do składania ofert inwestorów „ze szczególnym uwzględnieniem tych, których przedmiot działalności obejmuje górnictwo ropy naftowej”, w kolejce ustawiły się rosyjskie kompanie. Do kupienia jest pakiet ponad 53 proc. państwowych akcji.

Grupa Lotos uchodzi nie tylko za jedno z rodowych sreber, ale jest też srebrem efektownie błyszczącym: w Gdańsku kończy się właśnie rozbudowa i modernizacja rafinerii, która może przerabiać już 10 mln ton ropy rocznie. Grupa inwestuje w wydobycie ropy na Bałtyku i Morzu Północnym, rozbudowuje sieć sprzedaży. Może jest nieco zadłużona, ale jakże ambitna.

Tymczasem proces sprzedaży idzie nadzwyczaj opornie. W marcu już po raz drugi minister musiał przesunąć termin składania ofert. Oficjalny powód: prosiło o to trzech inwestorów. Nieoficjalny: zainteresowani inwestorzy to sami Rosjanie: Łukoil, TNK-BP, Rosnieft, Gazprom Nieft. Oferty nie złożył nawet Kulczyk Investment, firma, która kilka miesięcy wcześniej głośno deklarowała wolę kupienia Lotosu do spółki z libijskim partnerem, ani PGNiG. Zabrakło Amerykanów – ConocoPhillips, Chevrona, Exxon Mobil – którzy ponoć robili nadzieje i na których tak liczył minister Grad.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną