Ryzykowne metafory Rybińskiego
Ryba odpłynął
Metafory Krzysztofa Rybińskiego świetnie się sprzedają. Wali w rząd jak w bęben: Tusk zadłuża Polskę szybciej niż Gierek, państwo to nieprzyjazne draństwo. Publikacji i wystąpień medialnych ma około stu w miesiącu. Mówi, że odpowiada na popyt.
Medialna aktywność Rybińskiego spowodowała, że stał się jednym z najbardziej znanych ekonomistów.
Stefan Maszewski/Reporter

Medialna aktywność Rybińskiego spowodowała, że stał się jednym z najbardziej znanych ekonomistów.

***

Artykuł powstał w czerwcu 2011 r.

***

Ostatnim raportem przeszedł samego siebie. Nie pisze o finansach publicznych, na których się zna, lecz o katastrofie smoleńskiej. Wraz z kilkoma współautorami (gen. Sławomirem Petelickim, twórcą GROM, gen. Waldemarem Skrzypczakiem, byłym dowódcą wojsk lądowych, dr. Przemysławem Gułą, byłym szefem Rządowego Centrum Antykryzysowego, i Marcinem Gomołą, liderem ruchu Młodego Pokolenia – Pokolenie 89, byłym wiceprzewodniczącym KNF) wini za nią rząd i osobiście Donalda Tuska. Raport kończy się słowami: Siła i Honor!

Tekst rozsyłany był przez Rybińskiego elektronicznie w rocznicę katastrofy (i wydrukowany w „Rzeczpospolitej”). Na liście adresatów znalazł się m.in. Dariusz Rosati, były członek Rady Polityki Pieniężnej. Sądzi, że prof. Krzysztof Rybiński, uważany do tej pory za ekonomistę, postanowił przejść do świata polityki. Wcześniej doradzał ugrupowaniu Joanny Kluzik-Rostkowskiej, teraz sam zajmie się polityką. Bliscy znajomi Rybińskiego kwitują sprawę słowami – Ryba odpłynął. Sam Rybiński uważa, że o raporcie ZEN (Zespół Ekspertów Niezależnych) nie warto już mówić. Za kilka dni będzie głośno o innym raporcie (już nie ZEN) o tym, że Polska nie jest innowacyjna. Jeszcze niedawno zapowiadał, że ZEN będzie działał w ramach comiesięcznego konwersatorium przy Wyższej Szkole Ekonomiczno-Informatycznej.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną