Giełdowe reguły gry
AKCJONARIAT OBYWATELSKI. Reguły gry
Gra na giełdzie nie jest zajęciem dla ludzi nerwowych czy nieciepliwych. Intuicja i ekonomiczna wiedza też nie gwarantują nikomu sukcesu. Wielu na giełdzie po prostu przegrywa. Uchronić przed tym może odpowiednio dobrana strategia.
Przeciętnie dopiero po 3–5 latach od rozpoczęcia przygody z giełdą osiąga się pierwsze sukcesy.
Michał Dyjuk/Reporter

Przeciętnie dopiero po 3–5 latach od rozpoczęcia przygody z giełdą osiąga się pierwsze sukcesy.

Warszawska giełda okrzepła, przestała być maszynką do zarabiania pieniędzy, jaką była na początku swojego istnienia. Dziś, żeby na niej zyskać, nie wystarczy dysponować odpowiednio wysokim kapitałem (minimum kilkadziesiąt tysięcy złotych) ani dobrymi chęciami. Musi stać za tym solidne przygotowanie teoretyczne z dziedzin wydawałoby się odległych od wiedzy rynkowej oraz technik dokonywania operacji giełdowych, np. z dziedziny psychologii.

Ludzie mają skłonność do szukania i widzenia tego, co sami pragną znaleźć. Dlatego też na ogół nie patrzą na rynek w sposób neutralny i nie potrafią poddać się jego nurtowi. Wciąż szukają tego, co spodziewają się zobaczyć. Optymista wiecznie będzie wierzył, że hossa jeszcze się nie skończyła, nawet gdy większość graczy będzie z rynku panicznie uciekać. Pesymista w każdej korekcie dostrzeże nieuchronną zapowiedź bessy. Jedni i drudzy przyjmą hazardowe założenie, że po serii przegranych rośnie prawdopodobieństwo wygranej i na odwrót. Prowadzi to do inwestowania życzeniowego, a nie do właściwego rozpoznawania sytuacji i antycypowania faktycznych ruchów rynku.

Wyznaczenia celów i racjonalnej oceny własnych możliwości nie nauczą dobre rady całych zastępów doradców inwestycyjnych i komentatorów. Samooceny trzeba dokonać samemu, tym bardziej że wielu analityków po prostu się myli, nawet jeśli święcie wierzy w to, co mówi.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną