Kto kupi LOT
Turkolotem po Polsce
Minister skarbu znów szuka inwestora dla Lotu. Skoro Lufthansa już go nie chce, to może skuszą się Chińczycy albo Turcy? Mało znany w Polsce gigant znad Bosforu mógłby zapewnić Lotowi dobrą przyszłość, ale na swoich warunkach.
O tym, czy Turcy przejmą Lot, przekonamy się w najbliższych miesiącach. Tylko czy jest to partner wiarygodny finansowo?
John MacDougall/AFP/EAST NEWS

O tym, czy Turcy przejmą Lot, przekonamy się w najbliższych miesiącach. Tylko czy jest to partner wiarygodny finansowo?

Która linia oferuje największy wybór lotów z jednego miejsca w Europie? Amatorom zwiedzania świata na myśl przychodzą przede wszystkim Lufthansa we Frankfurcie, Air France w Paryżu i British Airways na londyńskim Heathrow. Tymczasem, jak wyliczył niedawno specjalistyczny portal Anna.aero, rekordzistą są operujące z lotniska w europejskiej części Stambułu Turkish Airlines: zawiozą nas bez międzylądowań i przesiadek w 172 miejsca na całym świecie. Na razie Polaków korzystających z usług tego przewoźnika jest niewielu, bo też nie traktował dotąd naszego kraju szczególnie. Co drugi dzień jego samoloty łączą Warszawę ze Stambułem, z portów regionalnych w Polsce Turkish w ogóle nie lata. Być może jednak to właśnie on stanie się nowym współwłaścicielem naszego narodowego przewoźnika.

W przeciwieństwie do wielu innych firm, które miały być zainteresowane Lotem, ale nigdy tego nie potwierdziły, Turcy nie ukrywają swoich zamiarów. W styczniu przyznali się, że rozmawiają z polskim Ministerstwem Skarbu na temat prywatyzacji. Na razie nie wiadomo, ile procent akcji miałyby kupić tureckie linie ani jak załatwiono by skomplikowane kwestie prawne. Turkish Airlines to przewoźnik spoza Unii, miałby więc spory kłopot, żeby formalnie przejąć pełną kontrolę nad Lotem. Jeśli nie zabraknie mu w tej sprawie determinacji, to pieniędzy tym bardziej.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną