Podróbki – biznes wart miliony
Wrrr...®
Adidasy, pampersy, teflon, aspiryna, ptasie mleczko. To znaki towarowe konkretnych producentów czy obiegowe nazwy popularnych produktów? Jeśli pojawia się taka wątpliwość, to znaczy, że firma ma poważny problem.
Znaki towarowe popularnych marek są często przedmiotem konfliktów. Producenci, których wyroby osiągnęły sukces rynkowy, nie mają zamiaru nim się dzielić.
Zuma Press/Forum

Znaki towarowe popularnych marek są często przedmiotem konfliktów. Producenci, których wyroby osiągnęły sukces rynkowy, nie mają zamiaru nim się dzielić.

Iwusia wprowadziła spółkę E. Wedel w stan napięcia. Kim jest, dokładnie nie wiadomo. Poszukiwania nie dały rezultatu. Pojawiły się nawet wątpliwości, czy naprawdę istnieje. Ale zapewne tak, bo w Internecie można znaleźć blog Iwusi poświęcony domowym wypiekom. Niedawno zamieściła przepis, jak samemu zrobić ptasie mleczko. Takich przepisów jest w sieci sporo, bo wykonanie mlecznej pianki jest stosunkowo proste. Iwusia podzieliła się własnym przepisem i wkrótce, za pośrednictwem portalu iWoman, na którym prowadzi blog (właścicielem jest Money.pl), otrzymała trzystronicowy list (plus załączniki) z kancelarii adwokackiej z informacją, że Ptasie Mleczko to prawnie zastrzeżony wspólnotowy znak towarowy, należący do spółki Lotte E. Wedel. Zawsze, kiedy wymienia Ptasie Mleczko, powinna dodawać symbol ® albo informować, kto jest właścicielem znaku. Inaczej przepis trzeba usunąć.

Takich listów wysłaliśmy do blogerów i platform internetowych wiele. Nikogo nie straszyliśmy, wszystkich grzecznie prosiliśmy. Jedni się zastosowali, inni nie. No i wtedy doszło do sprawy z blogerką Iwusią... – wzdycha Paweł Szcześniak, dyrektor zarządzający spółki Lotte E. Wedel. O sprawie dowiedział się inny bloger, Olgierd Rudak i, jak twierdzi, dla żartu włamał się na blog Iwusi i podopisywał znaczki ®. Iwusia wpadła w panikę i usunęła nie tylko przepis na ptasie mleczko, ale wszystkie inne.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną