Zrównoważony rozwój – nowy cel biznesu
Jak będzie wyglądał świat, w którym będą żyły nasze dzieci i ich dzieci? A może zapytajmy inaczej - jak chcemy, aby wyglądał, i co możemy zrobić, aby tak się stało? Na szczęście to pytanie zadaje sobie coraz więcej ludzi, instytucji i organizacji, także biznesowych.
Polityka

Coraz częściej spotykamy ostatnio termin „zrównoważony rozwój”, oznaczający taki kierunek rozwoju, w którym „potrzeby obecnego pokolenia mogą być zaspokojone bez umniejszania szans przyszłych generacji na ich zaspokojenie”. Taką definicję po raz pierwszy sformułowano w raporcie ONZ z 1987 r. pt. „Nasza Wspólna Przyszłość”. Mówiąc wprost, chodzi o to, by nasze dzieci i ich dzieci miały takie same szanse na godne i dostatnie życie jak my. Takie sformułowanie chyba najlepiej oddaje cel, do jakiego powinna dążyć nasza cywilizacja. Cel to niełatwy, choćby ze względu na to, że przy zachowaniu obecnego tempa i sposobu rozwoju za kilkadziesiąt lat po prostu nie wystarczy nam podstawowych surowców pozwalających trwać na obecnym poziomie. ONZ alarmuje, że jeżeli społeczeństwa krajów rozwijających się będą chciały powielać wzorce konsumpcji kultywowane przez kraje rozwinięte, to w roku 2050 zwyczajnie zasoby te zostaną wyczerpane.

Kwestie zrównoważonego rozwoju nabrały jeszcze większego znaczenia w ostatnim czasie, gdy kryzys finansowy ujawnił wiele słabości obecnego systemu gospodarczego. Na jaw wyszła nierównowaga w układzie sił między uczestnikami rynku i to, że mimo dobrych chęci państwa i społeczeństwa nie potrafią poradzić sobie z rozwiązaniem najważniejszych problemów społecznych takich jak ubóstwo czy wykluczenie.

W tej sytuacji konieczne jest przestawienie trybów rozwoju świata na bardziej zrównoważone tory.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną