Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Kluczowe czynniki sukcesu

W toku prac nad „Wizją 2050” wyłoniono trzy kluczowe elementy sukcesu, niezbędne dla efektywnej i długoterminowej zmiany w kierunku zrównoważonego rozwoju.

Edukacja.

Edukacja formalna i nieformalna, łącząca wiedzę teoretyczną z praktyką i odpowiadająca na aktualne wyzwania i potrzeby rynku pracy. Potrzebne jest uwzględnienie pracy zespołowej w umiejętnościach, które uczniowie wynoszą ze szkoły, włączenie tematów związanych ze zrównoważonym rozwojem do programu nauczania na różnych etapach edukacji, promowanie nauki przez całe życie.

Innowacyjność.

Innowacja jako filtr dla wszystkich decyzji podejmowanych na rzecz rozwoju, zarówno przez firmy, jak i sektor publiczny. Przedstawiciele biznesu podkreślali, że należy odejść od podejmowania decyzji wyłącznie przez pryzmat efektywności kosztowej na rzecz zwiększania innowacyjności, która jest kluczem do długoterminowego sukcesu.

Współpraca.

Cel, jakim jest zrównoważony rozwój, jest wspólnym celem biznesu oraz wszystkich innych aktorów życia gospodarczego. Dlatego też do jego realizacji niezbędne jest wspólne podejmowanie decyzji i działań dających efekt synergii. Chodzi o współpracę na różnych poziomach i w różnych wymiarach: w środowisku biznesu i pomiędzy sektorami, współpraca międzyregionalna i międzynarodowa.

W 2011 r. CSR zdefiniowany został przez Komisję Europejską jako „odpowiedzialność przedsiębiorstw za ich wpływ na społeczeństwo”.

Przedsiębiorstwa powinny uwzględniać w swojej działalności kwestie społeczne, środowiskowe, etyczne, te związane z prawami człowieka i prawami konsumentów. Jeśli będą to robiły w ścisłej współpracy z zainteresowanymi stronami, to będą mogły:

– maksymalizować korzyści dla ich właścicieli/udziałowców i innych zainteresowanych stron, w tym całego społeczeństwa;

– sprawniej rozpoznawać, zapobiegać i łagodzić czynniki ryzyka i jego możliwe negatywne skutki.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Kaczyński się pozbierał, złapał cugle, zagrożenie nie minęło. Czy PiS jeszcze wróci do władzy?

Mamy już niezagrożoną demokrację, ze zwyczajowymi sporami i krytyką władzy, czy nadal obowiązuje stan nadzwyczajny? Trwa właśnie, zwłaszcza w mediach społecznościowych, debata na ten temat, a wynik wyborów samorządowych stał się ważnym argumentem.

Mariusz Janicki
09.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną