Finanse publiczne w Polsce
Ile kosztuje państwo?
Po styczniowej batalii o politykę lekową mamy kampanię emerytalną i walkę o deregulację dostępu do wielu zawodów. Na bok odeszła kwestia reformy finansów publicznych i redukcji wydatków państwa. A to sprawy równie istotne.
Reforma finansów publicznych w Polsce jest niezbędna.
Lech Muszyński/PAP

Reforma finansów publicznych w Polsce jest niezbędna.

Czy polskie państwo jest tanie czy drogie? Czy jego koszty da się porównać z kosztami utrzymania państw na podobnym jak Polska poziomie rozwoju? – Koszty państwa zależą od tego, co chcemy, by ono za obywateli załatwiało. Czy ma nas tylko chronić przed przestępcami i obcymi armiami, czy budować jeszcze drogi i mosty, a może także bezpłatnie nas leczyć, edukować i wypłacać nam emerytury? Ja wolę mówić nie o państwie tanim czy drogim, a o sprawnym. Należy pytać o to, czy za nasze podatki państwo świadczy usługi na oczekiwanym przez nas poziomie – mówi dr Wojciech Misiąg, specjalista od finansów publicznych, były wiceminister finansów, a dziś wiceprezes NIK kontrolującej wydatki państwa.

Z poważnymi publikacjami porównującymi koszty funkcjonowania różnych państw nie spotkał się Ryszard Petru, prezes Towarzystwa Ekonomistów Polskich. Lukę w wiedzy na ten temat starają się wypełnić organizacje pozarządowe. Instytut Globalizacji, personalnie w części powiązany z UPR, w połowie 2011 r. opublikował raport „Cena państwa” z chwytliwą tezą, że Polak zarabiający przeciętną pensję na swoje państwo łoży 2,5-krotnie więcej niż Amerykanin. Socjalne państwo dobrobytu zabiera mu 53 proc. dochodów (ok. 23,8 tys. zł rocznie). Tak wysokiej stawki podatkowej u nas nie ma, ale na tę kwotę składają się składki na ubezpieczenia potrącane z pensji, podatek od dochodów osobistych, cła, VAT, akcyza, podatek od gier itd.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną