20 lat później
To już dwudziesta Lista 500 największych polskich firm sektora przemysłu, handlu i usług, którą przygotowała redakcja POLITYKI.
Dwudziesta Lista 500 największych polskich firm sektora przemysłu, handlu i usług.
Marek Sobczak/Polityka

Dwudziesta Lista 500 największych polskich firm sektora przemysłu, handlu i usług.

Z tej okazji przedstawiając bieżące wyniki czołowych spółek, przyglądamy się też zmianom, które nastąpiły w polskiej gospodarce przez te dwie dekady. Również dlatego, że znowu weszła ona w ostry wiraż. Dzisiaj ma już oczywiście inny kształt i inne problemy związane głównie z europejskim kryzysem, ale emocji i tym razem nie brakuje.

W 1993 r. gdy ukazywała się pierwsza Lista 500, Polska przygotowywała się do złożenia wniosku o członkostwo w Unii Europejskiej. Mieliśmy za sobą pierwsze, pewnie najtrudniejsze lata transformacji, ciągle wiele zapału, ale też pełną świadomość, jak wielki dystans dzieli nas nie tylko od unijnej czołówki, ale nawet od unijnych średnich. Gospodarka dopiero wchodziła w fazę największych przemian strukturalnych i własnościowych, a firmy, zwłaszcza państwowe, z trudem szukały sobie miejsca na krajowym i zagranicznym rynku. Próbowaliśmy odkryć, dziś widać, że bez powodzenia, „trzecią drogę” między socjalizmem a liberalną gospodarką i uczyliśmy się na własnych błędach.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj