Polska liga - biznes dla desperatów
Liga leży
Upadek Polonii Warszawa przypomina, że klubu piłkarskiego nie da się zbudować na skróty. Żeby do interesu nie dokładać za dużo, trzeba postawić na tanią manufakturę o ambicjach lokalnych albo na fabrykę piłkarzy nastawioną na eksport.
Ireneusz Król przejdzie do historii nie tylko jako grabarz Polonii, ale prawdopodobnie jako pierwszy człowiek, który więcej z klubu pieniędzy wyciągnął, niż w niego włożył.
Kuba Atys/Agencja Gazeta

Ireneusz Król przejdzie do historii nie tylko jako grabarz Polonii, ale prawdopodobnie jako pierwszy człowiek, który więcej z klubu pieniędzy wyciągnął, niż w niego włożył.

Gdy Legia Warszawa odbierała gratulacje na piłkarskiej gali organizowanej przez Ekstraklasę SA, w zdegradowanej z ligi Polonii Warszawa trwały próby odnalezienia się na pobojowisku pozostawionym przez prezesa Ireneusza Króla. W klubie nie bardzo wiedzą, na czym stoją, w środowisku krążą plotki o zadłużeniu sięgającym kilkunastu milionów złotych.

Ubiegłego lata Król zapłacił za Polonię 5 mln zł Józefowi Wojciechowskiemu (właściciel wielkiej firmy deweloperskiej J.W. Constructions), który straciwszy do piłkarskiej zabawki serce, sprzedał ją pierwszemu chętnemu. Pech chciał, że akurat Królowi, który większość pieniędzy należnych Polonii przekazywał m.in. do bydgoskiej spółki EGB Finanse, zajmującej się udzielaniem pożyczek np. pod zastaw cesji praw majątkowych. W ten sposób do EGB Finanse trafiły należne klubowi środki z tytułu praw telewizyjnych oraz premia za szóste miejsce w Ekstraklasie, a piłkarze, trenerzy i inni pracownicy klubu od kilku miesięcy nie dostawali wypłat. Te i inne przeterminowane zobowiązania stały się w końcu powodem nieudzielenia Polonii licencji na grę w Ekstraklasie i zepchnięcia jej do III ligi.

Ireneusz Król przejdzie jednak do historii nie tylko jako grabarz Polonii, ale prawdopodobnie jako pierwszy człowiek, który więcej z klubu pieniędzy wyciągnął, niż w niego włożył.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną