Dlaczego warto odnowić swój dom?
Druga, lepsza młodość
Gruntowny remont domu to okazja do dużych zmian obniżających rachunki za ciepło, zwiększających komfort. Druga młodość budynku powinna być lepsza od pierwszej.
Polska zabiega o to, żeby w następnej unijnej perspektywie, czyli w latach 2014 –20, termomodernizacja domów zasilana była środkami UE.
Włodzimierz Wasyluk/Reporter

Polska zabiega o to, żeby w następnej unijnej perspektywie, czyli w latach 2014 –20, termomodernizacja domów zasilana była środkami UE.

Dużych remontów nie zaczyna się jesienią, ale w tym roku każda pora jest dobra. Z końcem 2013 r. zlikwidowana zostanie popularna ulga, z której remontujący swoje domy i mieszkania korzystali od ośmiu lat. Zapowiada to ustawa o pomocy państwa w kupnie mieszkania młodym ludziom (czyli program MdM) uchwalona przez Sejm 27 września (zajmie się nią jeszcze Senat).

Istniejąca jeszcze ulga polega na zwrocie części VAT na materiały budowlane, czyli różnicy między stawkami 23 i 8 proc. Choć obejmuje ona tylko te materiały, które przed wejściem Polski do Unii objęte były obniżoną stawką tego podatku, to i tak fiskus oddawał osobom remontującym swoje domy oraz mieszkania, a także budującym domy systemem gospodarczym, około miliarda złotych rocznie. W przyszłym roku prawo do zwrotu części VAT zachowają tylko młodzi ludzie stawiający domy systemem gospodarczym.

Na razie przy dużym remoncie można odzyskać ok. 14 tys. zł. Nie trzeba w tym roku zaczynać robót: wystarczy kupić materiały. Przy większych zakupach sprzedawcy godzą się na ogół na pozostawienie na jakiś czas towaru w sklepie.

Premia jest, pieniędzy nie ma

Likwidacja premii dla przeprowadzających remont i termomodernizację domów nie została jak dotąd zapowiedziana. Na stronie internetowej Banku Gospodarstwa Krajowego, dysponującego środkami budżetowymi na te premie, są informacje, jakie trzeba spełnić warunki, żeby je otrzymać.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj