Zakaz opalania węglem. Świeży powiew czy zaczadzenie?
Ale czad
Zapowiedź wprowadzenia przez rząd zakazu ogrzewania domów węglem wywołała w Polsce falę oburzenia i protestów. Postanowiliśmy sprawdzić, kto wpadł na tak radykalny pomysł. Okazało się, że... nikt. Zbiorowe zaczadzenie?
Leżące w otoczeniu gór Zakopane jest jednym z najbardziej „zasmogowanych” miast. Podobne problemy mają inne miasta Małopolski z Krakowem na czele.
Grzegorz Momot/PAP

Leżące w otoczeniu gór Zakopane jest jednym z najbardziej „zasmogowanych” miast. Podobne problemy mają inne miasta Małopolski z Krakowem na czele.

Najbardziej oburzeni są związkowcy, zwłaszcza górnicza Solidarność. „Sekcja Krajowa Górnictwa Węgla Kamiennego Solidarność wyraża głębokie zaniepokojenie informacjami na temat rządowego programu antysmogowego, zakładającego zakaz stosowania węgla kamiennego przez gospodarstwa domowe na terenie całego kraju od 2020 r.” – napisali w liście do premiera. Dalej jest szczegółowe wyliczenie, jak ważnymi klientami polskich kopalń są indywidualni nabywcy, którzy kupują 25 proc. węgla energetycznego. Dlatego, zdaniem związkowców, promowanie przez rząd rosyjskiego gazu w miejsce rodzimego węgla świadczy o hipokryzji i jest działaniem na szkodę bezpieczeństwa energetycznego kraju. Przyniesie to katastrofalne skutki dla gospodarki Polski i budżetów domowych Polaków.

Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla alarmuje, że rząd doprowadzi do likwidacji 10 tys. firm handlujących węglem. Na potrzeby tzw. małych źródeł energii sprzedają one ok. 15 mln ton węgla rocznie, a ich obroty wynoszą ok. 9 mld zł. „To pomysł, z którym jego autor nie do końca przespał się właściwie” – komentował plany rządu szef SLD Leszek Miller podczas wizyty na Śląsku. Odpowiedzialny za sprawy górnictwa wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz, szef śląskiej PO, w tym samym czasie uspokajał: „zakaz stosowania pieców węglowych nie poskutkuje zmniejszeniem wydobycia węgla”.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną