Jak polskie firmy uciekają z Polski przed podatkami?
Którędy do raju?
Podobno na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki. Przed śmiercią nikt nie ucieknie, ale przed podatkami niektórzy próbują. Schronienia szukają w raju (podatkowym). Dostać się tam jest jednak coraz trudniej.
Polski fiskus coraz uważniej przygląda się działaniom optymalizacyjnym, więc czasy pełnej swobody w tej dziedzinie minęły.
Joachim Wendler/PantherMedia

Polski fiskus coraz uważniej przygląda się działaniom optymalizacyjnym, więc czasy pełnej swobody w tej dziedzinie minęły.

Gdańska giełdowa odzieżowa spółka LPP, by płacić niższe podatki, wyprowadziła znaki towarowe swoich wyrobów do specjalnie stworzonych spółek na Cyprze i w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Informacja o tym wywołała falę oburzenia. W internecie pojawiło się wezwanie, by bojkotować jej produkty, a przed galeriami handlowymi aktywiści organizacji lewicowych stanęli z pikietami. Zaniepokojona LPP wydała oświadczenie, że jest jednym z największych polskich płatników podatków (CIT, VAT, cła itd.), a za 2013 r. zapłaci 540 mln zł. Operacja, która tak zbulwersowała opinię publiczną, była zaś „zgodnym z obowiązującym prawem działaniem optymalizującym”. Niedługo potem pojawił się zarzut, że podobnie będzie w przypadku umowy Polskiej Grupy Pocztowej z resortem sprawiedliwości na dostarczanie korespondencji sądowej. PiS zarzucił, że PGP należy do spółki cypryjskiej i tam popłyną pieniądze polskich podatników. PGP protestuje, twierdząc, że nie prowadzi optymalizacji podatkowej.

Optymalizacja, zwana też planowaniem podatkowym, to sposób ograniczania obciążeń fiskalnych. Czasem szuka się rozwiązań w polskim systemie podatkowym, częściej jednak korzysta z możliwości, jakie dają państwa, gdzie fiskus jest mniej pazerny niż nasz. Wykorzystuje się nie tylko różnice w poziomie opodatkowania, ale także rozmaite preferencje tworzone dla określonych typów podmiotów prawnych i rodzajów działalności.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną