Jak zarabiać w niespokojnych rejonach świata?
Bombowe interesy
Ukraińska rewolucja to wyzwanie dla polskich firm na tamtym rynku. Ale niektórzy potrafią robić interesy także w zapalnych punktach świata. Kto nie ryzykuje, nie zarabia.
Nigeryjscy bojownicy Ruchu na Rzecz Wyzwolenia Delty Nigru wielokrotnie porywali pracowników zagranicznych firm działających w Nigerii.
Jobard/SIPA/EAST NEWS

Nigeryjscy bojownicy Ruchu na Rzecz Wyzwolenia Delty Nigru wielokrotnie porywali pracowników zagranicznych firm działających w Nigerii.

W warszawskim biurze Serinus Energy z napięciem śledzą wiadomości nadchodzące z Ukrainy. Serinus to kanadyjska spółka, notowana na giełdach w Warszawie i Toronto, zajmująca się poszukiwaniem i wydobyciem ropy i gazu. Należy do grupy firm kontrolowanych przez Jana Kulczyka, na co delikatnie wskazuje firmowe logo (serinus to nazwa grupy odmian ptaka – kulczyka). Serinus Energy działa w kilku krajach – Brunei, Tunezji, Rumunii, ale najcenniejsze jego aktywa są na Ukrainie. To spółka KUB-Gas, w której Serinus ma 70 proc. udziałów. Wydobywa gaz niedaleko rosyjskiej granicy, w tej części Ukrainy, która według niektórych scenariuszy mogłaby ogłosić secesję i przyłączyć się do Rosji. Stąd pochodzi 50 proc. dochodów Serinusa, tam też jest 60 proc. potwierdzonych zasobów węglowodorów, którymi się chwali.

W naszej branży ryzyko to rzecz normalna. Większość złóż gazu i ropy zlokalizowana jest w niespokojnych rejonach świata – wyjaśnia Jakub Korczak, wiceprezes ds. relacji inwestorskich. – A rynek potrafi to wycenić. Jeśli wydobycie gazu w spokojnej Norwegii daje kilka procent marży, to na Ukrainie w najlepszych okresach osiągamy nawet 60 proc., a w gorszych nie spadamy poniżej 30 proc.

Aby ograniczać polityczne ryzyko, Serinus stara się działać w różnych rejonach świata: w Brunei – na razie spokojnej, oświeconej monarchii absolutnej, w Rumunii należącej do UE, ale także w Tunezji, gdzie po arabskiej rewolucji sytuacja unormowała się na tyle, że można bez przeszkód prowadzić prace poszukiwawcze.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną