Polski problem z rosyjskim bursztynem
Amber jak gold
Bursztyn, tak bardzo kojarzący się z polskim morzem, najczęściej pochodzi z Kaliningradu. A Rosja wstrzymała eksport surowca. Z czego nasi jubilerzy będą teraz robić swoje ważki, broszki, naszyjniki?
Targi Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberfit w Gdańsku
Łukasz Ostalski/Reporter

Targi Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberfit w Gdańsku

Czy kaliningradzki król bursztynu Wiktor Bogdan, syn Polaka, wnuk syberyjskiego zesłańca, zostanie wydany rosyjskiemu wymiarowi sprawiedliwości? Sąd Okręgowy w Gdańsku w trybie niejawnym wciąż bada sprawę, sprawdza kolejne dowody. Sytuacja króla poprawiła się o tyle, że w ostatnim posiedzeniu sądu mógł uczestniczyć z wolnej stopy. Został zwolniony z aresztu ekstradycyjnego, w którym siedział od marca 2014 r.

W grudniu 2013 r. Rosjanie poinformowali, że w specjalnej skrytce w piwnicy jego domu w Jantarnym znaleziono 5 ton bursztynu o wartości ok. 30 mln dol. Dużo, bo sporo bryłek ważyło ponad 1,5 kg, a były i ponad 3-kilogramowe. Niektóre na tyle unikalne, że wyceniane na 100 tys. dol. za sztukę. Wiosną doniesiono o kolejnym skarbie, ukrytym w fortyfikacjach Bałtijska – 29 ton o wartości 87 mln euro. To działa na wyobraźnię, ale Bogdan przez wiele lat legalnie prowadził firmę, która pośredniczyła w handlu pomiędzy wielką kopalnią bursztynu w Jantarnym a odbiorcami z różnych części świata, w tym z Polski.

Rok temu Rosja postawiła mu zarzut wyłudzenia podatku VAT w kwocie 350 mln dol. Był poszukiwany międzynarodowym listem gończym. W tym czasie pomieszkiwał w Gdańsku. Ma polskie korzenie i Kartę Polaka, która obecnie umożliwia pobyt stały w Polsce. Został aresztowany wkrótce po odbywających się tu największych bursztynniczych targach Amberif. Podobno rosyjskie specsłużby wypatrzyły go właśnie przy tej okazji.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną