Linie lotnicze 4you zawiesiły sprzedaż biletów. Czy oszukały klientów?
Not 4 you
Kolejny polski lotniczy eksperyment przerodził się w katastrofę, za którą znowu zapłacą naiwni pasażerowie. Tym razem koniec nastąpił jeszcze przed początkiem.
Materiały promocyjne

materiały promocyjne/Flickr CC by 2.0

Pomysły linii o wdzięcznej nazwie 4you Airlines natychmiast wzbudziły zdziwienie, a nawet zaniepokojenie ekspertów. Mimo braku wymaganych przez prawo dokumentów tajemniczy przewoźnik sprzedawał tanie bilety i kusił lotami po Europie z Łodzi oraz Rzeszowa, gdzie do tej pory lokalne władze nie potrafiły zachęcić żadnej linii do stworzenia swojej bazy operacyjnej. 4You Airlines miał od listopada wypełnić lukę, jaką podobno dostrzegł w tych portach, a potem rozwijać się dalej, będąc polską alternatywą dla obcych, Ryanaira i Wizzaira, którzy opanowali nasze niebo.

Dziś 4you zawiesił sprzedaż biletów, po tym jak zniknął kilka dni temu ze swojego małego biura w Warszawie. Już wcześniej 4you nie przyjmował płatności kartą, a jedynie przelewem, co powinno zawsze budzić zaniepokojenie potencjalnych klientów. Dwa lata temu OLT Express w spektakularny sposób zakończył działalność po kwartale. Tym razem 4you prawdopodobnie nawet nie zdąży wystartować z własnymi lotami, bo trudno uwierzyć, żeby w tych okolicznościach dostał odpowiednie dokumenty z Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Co poszło nie tak? Wariant optymistyczny to po prostu przeszacowanie swoich sił, fiasko w poszukiwaniu potrzebnego na rozruch kapitału i brutalna weryfikacja biznesowych planów założycieli 4you przez rynek. Niestety, nie można też wykluczyć wariantu pesymistycznego, który powinna zbadać prokuratura, czyli próby oszustwa tysięcy klientów. Niedawno przed 4you ostrzegł Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, chociaż wydaje się, że zrobił to nieco za późno. Sprzedaż biletów ruszyła już w sierpniu, a wątpliwości co do tego projektu od początku było mnóstwo.

W linię 4you zaangażował się m.in. współwłaściciel radomskiego biura podróży Alfa Star. Z 4you spore nadzieje wiązało nowe lotnisko w Radomiu, które nadal nie może pochwalić się jakimkolwiek regularnym połączeniem. Na 4you liczyły nie tylko Łódź i Rzeszów, ale także po cichu pewnie inne małe porty – te działające i dopiero powstające, jak podolsztyńskie Szymany. Tymczasem zamiast marzeń pozostaje znowu niesmak. Po raz kolejny polski przewoźnik nadużywa zaufania polskich klientów.

Czytaj także

Aktualności, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj