Zarabianie na postępie
Każdy nowy smartfon i tablet to nie tylko sukces ich producentów, ale także dostawców podzespołów i oprogramowania. Te firmy nie są tak znane jak Apple czy Samsung, ale ich wyniki robią wrażenie. Między innymi w takie spółki inwestuje subfundusz PKO Technologii i Innowacji Globalny.
materiały prasowe

Najnowszy gadżet technologicznej rewolucji to smart-zegarki, w których produkcję niedawno włączył się także Apple.
materiały prasowe

Najnowszy gadżet technologicznej rewolucji to smart-zegarki, w których produkcję niedawno włączył się także Apple.

Wczoraj komputery, dzisiaj tablety i smartfony, a już niedługo sterowane automatycznie samochody i inteligentny dom – żyjemy w czasach technologicznej rewolucji, gdy elektronika opanowuje kolejne dziedziny naszego życia. Najbardziej innowacyjne firmy są dziś w stanie na tej rewolucji zarabiać ogromne pieniądze. Subfundusz PKO Technologii i Innowacji Globalny inwestuje właśnie w takie spółki z całego świata, wybierając uważnie te, bez których nie mogłyby powstać najnowocześniejsze i najpopularniejsze smartfony, tablety, konsole lub inne produkty.

Ten sektorowy subfundusz istnieje już od czterech lat, najpierw jako PKO Biotechnologii i Innowacji Globalny a od niedawna jako PKO Technologii i Innowacji Globalny. Zmiana nazwy lepiej odpowiada jego charakterowi. Razem z trzema innymi subfunduszami sektorowymi z oferty PKO TFI – PKO Infrastruktury i Budownictwa Globalny, PKO Dóbr Luksusowych Globalny i PKO Surowców Globalny – tworzy małą rodzinę produktów dla inwestorów, którym nie wystarczają zwykłe fundusze akcji.

Bez granic

PKO Technologii i Innowacji Globalny nie jest odwzorowaniem żadnego indeksu, nie ogranicza się do jednego rynku, ani konkretnej branży. To autorski subfundusz, zarządzany przez Rafała Dobrowolskiego, który na giełdach całego świata szuka spółek mających do zaoferowania produkty atrakcyjne globalnie. Jeśli spojrzymy na listę najważniejszych dla portfela tego subfunduszu firm, zobaczymy że kluczowy jest dla niego z pewnością rynek amerykański. Jednak obok spółek ze Stanów Zjednoczonych mocną pozycję mają także wybrane firmy europejskie czy chińskie.

Polską gwiazdą tego subfunduszu jest CD Projekt, producent kupowanych na całym świecie gier komputerowych z „Wiedźminem” na czele. Na razie pozycja naszego rynku w tym subfunduszu nie jest zbyt silna, ale to może zmienić się z czasem, jeśli kolejne polskie firmy staną się znane na całym świecie dzięki swoim innowacyjnym produktom.

Znaczną część środków zarządzający PKO Technologii i Innowacji Globalny zainwestował dotąd w branżę półprzewodników. Takie firmy jak Dialog Semiconductor czy Skyworks Solutions korzystają z opanowywania przez elektronikę kolejnych urządzeń, które komunikują się ze sobą, zgodnie z trendem Internet of Things. Półprzewodniki są dziś potrzebne nie tylko w komputerach czy telefonach, ale także w samochodach czy maszynach, w których sterowaniu coraz większe znaczenie mają nowoczesne technologie. Proces poznania i zrozumienia specyfiki tych firm jest zdecydowanie dłuższy niż przedstawicieli klasycznych branż jednak ze względu na perspektywy zwycięzców i rosnące rynki końcowe dla tych ich rozwiązań warto jest to robić. Dzięki konstrukcji portfela z pewnością fundusz jest rozwiązaniem dla inwestorów, którzy chcą inwestować w takie biznesy i branże jak półprzewodniki, jednak nie mają czasu na samodzielny dobór akcji – mówi Rafał Dobrowolski, zarządzający funduszem.

Spore zaangażowanie w branżę producentów półprzewodników pokazują ważną filozofię subfunduszu PKO Technologii i Innowacji Globalny. Chce on zarabiać mocno na łańcuchu dostaw do światowych gigantów. O ile zmieniają się upodobania konsumentów co do wyboru konkretnych produktów, to potrzebne dla nich podzespoły są cały czas dostarczane przez stosunkowo wąskie grono spółek najbardziej zaawansowanych technologicznie mających chronioną własność intelektualną.

Obok półprzewodników PKO Technologii i Innowacji Globalny zarabia również na sukcesach producentów oprogramowania takich jak Microsoft i Oracle. W jego portfelu znajdziemy akcje firmy Micron, dostarczającej nowoczesne układy pamięci i Nvidii, światowego lidera w dziedzinie urządzeń graficznych, wykorzystywanych już nie tylko w komputerach, ale także na przykład w samochodach.

Aktualności, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj