Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Rynek

Zarabianie na postępie

Najnowszy gadżet technologicznej rewolucji to smart-zegarki, w których produkcję niedawno włączył się także Apple. Najnowszy gadżet technologicznej rewolucji to smart-zegarki, w których produkcję niedawno włączył się także Apple. materiały prasowe
Każdy nowy smartfon i tablet to nie tylko sukces ich producentów, ale także dostawców podzespołów i oprogramowania. Te firmy nie są tak znane jak Apple czy Samsung, ale ich wyniki robią wrażenie. Między innymi w takie spółki inwestuje subfundusz PKO Technologii i Innowacji Globalny.
materiały prasowe

Wczoraj komputery, dzisiaj tablety i smartfony, a już niedługo sterowane automatycznie samochody i inteligentny dom – żyjemy w czasach technologicznej rewolucji, gdy elektronika opanowuje kolejne dziedziny naszego życia. Najbardziej innowacyjne firmy są dziś w stanie na tej rewolucji zarabiać ogromne pieniądze. Subfundusz PKO Technologii i Innowacji Globalny inwestuje właśnie w takie spółki z całego świata, wybierając uważnie te, bez których nie mogłyby powstać najnowocześniejsze i najpopularniejsze smartfony, tablety, konsole lub inne produkty.

Ten sektorowy subfundusz istnieje już od czterech lat, najpierw jako PKO Biotechnologii i Innowacji Globalny a od niedawna jako PKO Technologii i Innowacji Globalny. Zmiana nazwy lepiej odpowiada jego charakterowi. Razem z trzema innymi subfunduszami sektorowymi z oferty PKO TFI – PKO Infrastruktury i Budownictwa Globalny, PKO Dóbr Luksusowych Globalny i PKO Surowców Globalny – tworzy małą rodzinę produktów dla inwestorów, którym nie wystarczają zwykłe fundusze akcji.

Bez granic

PKO Technologii i Innowacji Globalny nie jest odwzorowaniem żadnego indeksu, nie ogranicza się do jednego rynku, ani konkretnej branży. To autorski subfundusz, zarządzany przez Rafała Dobrowolskiego, który na giełdach całego świata szuka spółek mających do zaoferowania produkty atrakcyjne globalnie. Jeśli spojrzymy na listę najważniejszych dla portfela tego subfunduszu firm, zobaczymy że kluczowy jest dla niego z pewnością rynek amerykański. Jednak obok spółek ze Stanów Zjednoczonych mocną pozycję mają także wybrane firmy europejskie czy chińskie.

Polską gwiazdą tego subfunduszu jest CD Projekt, producent kupowanych na całym świecie gier komputerowych z „Wiedźminem” na czele. Na razie pozycja naszego rynku w tym subfunduszu nie jest zbyt silna, ale to może zmienić się z czasem, jeśli kolejne polskie firmy staną się znane na całym świecie dzięki swoim innowacyjnym produktom.

Znaczną część środków zarządzający PKO Technologii i Innowacji Globalny zainwestował dotąd w branżę półprzewodników. Takie firmy jak Dialog Semiconductor czy Skyworks Solutions korzystają z opanowywania przez elektronikę kolejnych urządzeń, które komunikują się ze sobą, zgodnie z trendem Internet of Things. Półprzewodniki są dziś potrzebne nie tylko w komputerach czy telefonach, ale także w samochodach czy maszynach, w których sterowaniu coraz większe znaczenie mają nowoczesne technologie. Proces poznania i zrozumienia specyfiki tych firm jest zdecydowanie dłuższy niż przedstawicieli klasycznych branż jednak ze względu na perspektywy zwycięzców i rosnące rynki końcowe dla tych ich rozwiązań warto jest to robić. Dzięki konstrukcji portfela z pewnością fundusz jest rozwiązaniem dla inwestorów, którzy chcą inwestować w takie biznesy i branże jak półprzewodniki, jednak nie mają czasu na samodzielny dobór akcji – mówi Rafał Dobrowolski, zarządzający funduszem.

Spore zaangażowanie w branżę producentów półprzewodników pokazują ważną filozofię subfunduszu PKO Technologii i Innowacji Globalny. Chce on zarabiać mocno na łańcuchu dostaw do światowych gigantów. O ile zmieniają się upodobania konsumentów co do wyboru konkretnych produktów, to potrzebne dla nich podzespoły są cały czas dostarczane przez stosunkowo wąskie grono spółek najbardziej zaawansowanych technologicznie mających chronioną własność intelektualną.

Obok półprzewodników PKO Technologii i Innowacji Globalny zarabia również na sukcesach producentów oprogramowania takich jak Microsoft i Oracle. W jego portfelu znajdziemy akcje firmy Micron, dostarczającej nowoczesne układy pamięci i Nvidii, światowego lidera w dziedzinie urządzeń graficznych, wykorzystywanych już nie tylko w komputerach, ale także na przykład w samochodach.

Producentów gier obok naszego CD Projekt reprezentuje Ubisoft. Ta branża również ma przed sobą bardzo dobre perspektywy, co potwierdza świetna sprzedaż konsol nowej generacji. Co ciekawe, w portfolio subfunduszu znajdziemy też uznane marki, pod warunkiem że nie spoczęły one na laurach i również biorą udział w technologicznej rewolucji. Przykładami mogą być Walt Disney, zarabiający dziś na nowoczesnych rozwiązaniach wymyślonych dla swoich parków rozrywki, czy znany z produkcji opon Continental, który w PKO Technologii i Innowacji Globalny znalazł się dzięki swojemu działowi zajmującemu się przygotowywaniem systemów dla inteligentnych samochodów.

Naśladować najlepszych

W Polsce takie fundusze wciąż należą do rzadkości, ale w Stanach Zjednoczonych jest ich znacznie więcej. To tam znajduje się dziś najwięcej firm, korzystających na technologicznej rewolucji. To one wymyślają i sprzedają nowe rozwiązania. Bez nich nie powstałyby rewolucyjne produkty Apple czy Samsunga. Co ważne, ten subfundusz bardzo ostrożnie podchodzi do takich nowych zjawisk jak media społecznościowe. Szuka tylko spółek o mocnych fundamentach, które stanowią prawdziwą wartość nie dzięki chwilowej modzie, ale dzięki swoim patentom i technologicznym pomysłom, uznanym na całym świecie. W PKO Technologii i Innowacji Globalny nie znajdziemy start-upów ani gwiazd jednego sezonu, a tylko najlepiej wyselekcjonowane i zarządzane firmy o mocnych fundamentach.

Subfundusz PKO Technologii i Innowacji Globalny zarządzany jest w prosty i przejrzysty sposób. Około 70-75 proc. jego aktywów znajduje się w akcjach. – Taki podział zapewnia nam większą odporność na wahania koniunktury. W przypadku spadków na giełdach PKO Technologii i Innowacji Globalny powinien tracić mniej niż zwykłe fundusze akcyjne. Natomiast w okresach wzrostów dobrze zarabia dzięki skoncentrowaniu się na spółkach z ponad przeciętnymi perspektywami, korzystających z dynamicznego wzrostu popytu na swoje produkty i rozwiązania w różnych regionach świata – mówi Rafał Dobrowolski, zarządzający PKO Technologii i Innowacji Globalny.

Co ważne, ten subfundusz należący do rodziny PKO TFI znajduje się pod wspólnym parasolem razem z aż dziewiętnastoma innymi subfunduszami, zarówno sektorowymi, jak i ogólnymi. Dzięki temu można między nimi przenosić środki, nie płacąc po drodze podatku od zysków kapitałowych. Jest on naliczany dopiero w momencie umorzenia jednostek i wyjścia z całej inwestycji w ramach PKO Parasolowego – fio.

Takie rozwiązanie pozwala posiadane aktywa łatwo przesuwać i w ten sposób wypróbować PKO Technologii i Innowacji Globalny. Wystarczą do tego bardzo niewielkie środki, bo minimalna kwota inwestycji w ten subfundusz to zaledwie 100 zł. Jest to subfundusz wydzielony w ramach funduszu inwestycyjnego otwartego PKO Parasolowy - fio, a zatem wpłaty i wypłaty mogą odbywać się każdego dnia roboczego. Codziennie również wyceniana jest jednostka uczestnictwa subfunduszu, można zatem szybko reagować na zmiany kursów akcji.

Dla kogo PKO Technologii i Innowacji Globalny będzie dobrym rozwiązaniem? Na pewno świetnie nadaje się dla bardziej zaawansowanych inwestorów, którym nie wystarczają proste fundusze akcji dużych, czy średnich spółek. To rozwiązanie dla osób cierpliwych, skłonnych powierzyć pieniądze na kilka lat i przekonanych, że technologiczna rewolucja, którą obserwujemy nie tylko się nie kończy, ale tak naprawdę jeszcze w pełni nie pokazała swojej siły.

Więcej informacji znajdziecie Państwo pod tym linkiem

***

Niniejszy materiał ma charakter reklamowy, dane w nim zawarte nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, usługi doradztwa inwestycyjnego ani udzielania rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych lub ich emitentów w rozumieniu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, a także nie są formą świadczenia doradztwa podatkowego ani pomocy prawnej. Subfundusz PKO Technologii i Innowacji Globalny nie gwarantuje osiągnięcia założonego celu inwestycyjnego ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Należy liczyć się z możliwością utraty części wpłaconych środków. PKO TFI SA działa na podstawie zezwolenia Komisji Nadzoru finansowego. Szczegółowy opis czynników ryzyka związanych z inwestowaniem w jednostki uczestnictwa subfunduszu PKO Technologii i Innowacji Globalny znajduje się w prospekcie informacyjnym oraz w kluczowych informacjach dla inwestorów (KIID) dostępnych u dystrybutorów i na stronie www.pkotfi.pl. Lista dystrybutorów jest dostępna pod numerem infolinii 801 32 32 80. Przed dokonaniem inwestycji należy zapoznać się z treścią prospektu informacyjnego oraz KIID subfunduszu PKO Technologii i Innowacji Globalny. Informacje o pobieranych opłatach manipulacyjnych znajdują się w tabeli opłat dostępnej u dystrybutorów i na stronie www.pkotfi.pl. Ze względu na skład portfela i realizowaną strategię zarządzania wartość jednostki uczestnictwa może podlegać dużej zmienności.

Polityka 44.2014 (2982) z dnia 28.10.2014; Akcja partnerska; s. 42
Reklama

Czytaj także

null
Ja My Oni

Jak dotować dorosłe dzieci? Pięć przykazań

Pięć przykazań dla rodziców, którzy chcą i mogą wesprzeć dorosłe dzieci (i dla dzieci, które wsparcie przyjmują).

Anna Dąbrowska
03.02.2015
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną