Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Rynek

Stopy procentowe na rekordowo niskim poziomie

Marek Sobczak / Polityka
Rada Polityki Pieniężnej obniżyła poziom głównej stopy procentowej z 2 proc. do 1,5 proc. To dobra wiadomość dla zadłużonych, zła – dla oszczędzających.
Bloomberg/•

Po niespodziewanej obniżce o 50 pkt. bazowych stopy procentowe spadły do poziomu nienotowanego dotąd w Polsce. Od czwartku poziom głównej stopy procentowej będzie wynosić 1,5 proc. 

– Decyzja o obniżeniu stóp procentowych na obecnym posiedzeniu oznacza zamknięcie cyklu łagodzenia polityki pieniężnej – oświadczył na konferencji prasowej prezes NBP Marek Belka.

Dodał, że główne banki centralne utrzymują stopy procentowe na historycznie niskim poziomie. – Europejski Bank Centralny rozpoczyna zakup obligacji skarbowych, a większość banków centralnych spoza strefy euro złagodziła politykę pieniężną, między innymi poprzez obniżenie stóp procentowych – powiedział Belka. 

Postanowienie RPP ucieszy kredytobiorców, których comiesięczne raty powinny wkrótce spaść. Według szacunków ekonomistów nawet o 30 zł miesięcznie dla każdych 100 tys. zł kredytu. Stracą za to oszczędzający na i tak już symbolicznie oprocentowanych lokatach.

Niższa stopa procentowa ma wspomóc polską gospodarkę. – W kierunku utrzymania stabilnego wzrostu oddziałuje dalszy wzrost popytu konsumpcyjnego oraz wciąż wysoka – pomimo pewnego obniżenia – dynamika inwestycji – tłumaczył prezes NBP. Towarzyszy temu stabilny wzrost akcji kredytowej oraz poprawa sytuacji na rynku pracy.

– Jednocześnie utrzymuje się niepewność co do perspektyw popytu – zastrzegł Belka – co oddziałuje ograniczająco na aktywność gospodarczą w Polsce.

Większość analityków prognozowała, że RPP obniży stopy co najwyżej o 0,25 pkt. proc. Ewentualnie – tak jak na kilku ostatnich posiedzeniach – pozostawi je niezmienione na poziomie 2 proc., który ustalono w październiku (także po obniżce o 50 pkt. bazowych).

Po tak znaczącej obniżce stóp według ekspertów nie powinniśmy się już spodziewać kolejnych, tym bardziej że jednym z głównych czynników deflacyjnych była dotąd taniejąca ropa. A cena tego surowca ustabilizowała się, a ostatnio nawet nieco odbiła.

– Głównym argumentem za obniżką jest niska ścieżka inflacji w całym horyzoncie projekcji NBP. Sama decyzja RPP nie podbije jednak dynamiki cen na tyle, by inflacja wróciła do celu. Kluczowe znaczenie mają bowiem spadki cen surowców i żywności, na które Rada nie ma wpływu – uważa Tomasz Kleszcz, analityk ds. ekonomicznych w POLITYCE Insight.

Według niego wpływ decyzji RPP nie powinien także znacząco osłabić złotego. – Nawet tak głęboka obniżka stóp NBP ma bowiem małe znaczenie dla inwestorów w porównaniu do skali luzowania ilościowego EBC, która będzie sprzyjała umocnieniu złotego – dodaje Kleszcz.

Po decyzji RPP stopa referencyjna od czwartku będzie wynosić 1,5 proc., stopa depozytowa spadnie do 0,5 proc., stopa lombardowa do 2,5 proc., a stopa redyskontowa do 1,75 proc.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Ja My Oni

Jak dotować dorosłe dzieci? Pięć przykazań

Pięć przykazań dla rodziców, którzy chcą i mogą wesprzeć dorosłe dzieci (i dla dzieci, które wsparcie przyjmują).

Anna Dąbrowska
03.02.2015
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną