Nowe prawo: budowa bez starań o pozwolenie
Krótsza droga do domu
Budowa domu bez pozwolenia, mniej biurokratycznych ograniczeń. Stabilne ceny materiałów i robót. Dla amatorów własnego domu zapowiada się świetny sezon.
Starostwo będzie miało 30 dni na sprzeciw wobec projektowanego budynku. Jeśli go nie zgłosi, można będzie zacząć prace.
Wojciech Traczyk/EAST NEWS

Starostwo będzie miało 30 dni na sprzeciw wobec projektowanego budynku. Jeśli go nie zgłosi, można będzie zacząć prace.

Dobra pogoda przyśpieszyła początek sezonu budowlanego, ale w tym roku wygodniej będzie zacząć stawiać dom dopiero w lecie. 28 czerwca wejdą w życie przepisy, które pozwalają budować domy jednorodzinne na podstawie zgłoszenia, bez starań o pozwolenie. Starostwo będzie miało 30 dni na sprzeciw wobec projektowanego budynku. Jeśli go nie zgłosi, można będzie zacząć prace.

Podobne przepisy znalazły się w nowelizacji prawa budowlanego z 2009 r., Trybunał Konstytucyjny uznał je jednak za niezgodne z konstytucją (ograniczały prawa właścicieli sąsiednich działek). Dlatego w tegorocznej nowelizacji wprowadzono warunek: „obszar oddziaływania” projektowanego domu nie może wykraczać poza działkę. Nie może powodować żadnych uciążliwości dla sąsiadów.

W praktyce oznacza to przede wszystkim, że dom musi być postawiony w zgodnej z warunkami technicznymi odległości od granic działki (4 m – jeśli okna sąsiada wychodzą na tę granicę, 3 m – jeśli ściana nie ma okien).

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj