Globalne firmy logistyczne wchodzą na polski rynek
Potyczki o przesyłki
Europejski i polski rynek bardzo interesuje globalne firmy logistyczne. Wygrywają te, które mają kapitał na rozbudowę kosztownych sieci drobnicowych i kurierskich.
Ekspansja zagranicznych firm w Polsce dokonała się przede wszystkim jako skutek zagranicznych inwestycji produkcyjnych lub handlowych.
EAST NEWS

Ekspansja zagranicznych firm w Polsce dokonała się przede wszystkim jako skutek zagranicznych inwestycji produkcyjnych lub handlowych.

W maju turecki potentat logistyczny Ekol rozpoczął samodzielną działalność operacyjną w magazynie przeładunkowym w Katowicach. W tym roku Ekol wejdzie także na Słowację i do Czech. Planuje, że dzięki wejściu na nowe rynki do 2020 r. zwiększy przychody ponaddwukrotnie – do miliarda euro. Bawarska Grupa Geis kupiła w marcu 2015 r. kielecką firmę kurierską K-EX, która zatrudnia 750 osób i dysponuje flotą tysiąca samochodów dostawczych. W styczniu ten sam niemiecki operator kupił warszawską firmę ET Logistik, która w ośmiu lokalizacjach o łącznej powierzchni 45 tys. m kw. zatrudniała blisko 300 osób. W styczniu 2014 r. Geis przejął Logwin Solutions Poland. Po tych wszystkich zakupach Grupa Geis w Polsce ma 45 oddziałów i ponad 1200 pracowników. Przychody całej grupy sięgną w tym roku miliarda euro.

Do głównych przyczyn takich zmian zaliczyć należy spadek rentowności firm, wzrost kosztów oraz bardzo wysokie oczekiwania rynku wobec operatorów, co powoduje słabą kondycję firm TSL i brak perspektyw stabilnego rozwoju – uważa Janusz Anioł, dyrektor generalny w spółce Raben Polska.

Atrakcyjna drobnica

Na inny aspekt przejęć zwraca uwagę Tomasz Cegielski, dyrektor sprzedaży w DB Schenker Logistics. – Sam charakter rynku drobnicowego sprawia, że musi być on bardziej skonsolidowany niż rynek przewozów całopojazdowych, wymaga bowiem od operatorów sporych wydatków inwestycyjnych – tłumaczy.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj