Dlaczego mimo deflacji utrzymanie mieszkania jest coraz droższe
Wyższe czynsze
Do opinii, że pewne i nieuniknione są tylko śmierć i podatki, można dorzucić wzrost opłat za mieszkania. Generalnie ceny w Polsce spadają, od 15 miesięcy mamy deflację, ale utrzymanie mieszkania kosztuje coraz więcej.
Minęły czasy, kiedy w domach komunalnych mieszkało się tanio, a w spółdzielczych drożej, bo do spółdzielców nikt nie dopłaca.
EAST NEWS

Minęły czasy, kiedy w domach komunalnych mieszkało się tanio, a w spółdzielczych drożej, bo do spółdzielców nikt nie dopłaca.

Ostatnio opłaty rosły w tempie umiarkowanym: w latach 2013–14 łącznie o 2,9 proc., a w obecnym, do końca października, według GUS, o 0,7 proc. Ale tendencja jest stała i wszystko wskazuje, że utrzyma się także w przyszłym roku.

Czeka nas przede wszystkim mała rewolucja śmieciowa: odpady, które nie nadają się do recyklingu, a mogą być wykorzystane jako paliwo, nie powinny być wywożone na składowiska. 1 stycznia wejdzie w życie rozporządzenie ministra gospodarki zakazujące składowania odpadów o kaloryczności powyżej 6 MJ/kg. Powinny trafić do cementowni albo do spalarni. Dla cementowni są od lat alternatywnym paliwem, po odpowiednim rozdrobnieniu i wymieszaniu, ale spalarnie (poza warszawską) dopiero powstają.

– Zakaz składowania kalorycznych odpadów łączy się z uruchomieniem sześciu spalarni o wydajności około miliona ton rocznie. Kosztownych w budowie i w eksploatacji. Można je traktować jako zło konieczne, bo są niezbędne. Według zgodnych opinii specjalistów koszty zagospodarowania odpadów wzrosną, co przełoży się na opłaty ponoszone przez mieszkańców domów – twierdzi Piotr Szewczyk, przewodniczący Rady Regionalnych Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych. Na razie nie wiadomo, jakie podwyżki wchodzą w grę. Ale w Bydgoszczy, gdzie spalarnia została właśnie uruchomiona, rada miasta podjęła uchwałę o podniesieniu w przyszłym roku opłaty za śmieci segregowane z 10 do 13 zł na osobę miesięcznie, a za zmieszane z 20 do 39 zł.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną