Zygmunt Solorz-Żak: biznes w cieniu polityki
W drobny PAK
Zygmunt Solorz-Żak, właściciel Polsatu, znów jest w polu zainteresowań CBA i ABW. Podobnie było w 2007 r. I znów, jak wtedy, chodzi o „złą energię”.
Zespół Elektrowni Pątnów Adamów Konin (PAK) – oprócz Polsatu i telefirmy Plus to ważna, ale coraz bardziej kłopotliwa część biznesu Solorza.
Kacper Kowalski/Forum

Zespół Elektrowni Pątnów Adamów Konin (PAK) – oprócz Polsatu i telefirmy Plus to ważna, ale coraz bardziej kłopotliwa część biznesu Solorza.

Doniesienie o popełnieniu przestępstwa złożyli związkowcy z Zespołu Elektrowni Pątnów Adamów Konin (PAK). Piszą o skandalicznej prywatyzacji, która miała miejsce w 2012 r., oraz o niedotrzymywaniu przez właściciela zobowiązań inwestycyjnych. Dlaczego akurat teraz?

Załodze gorąco zaczęło się robić w listopadzie 2015 r. Usłyszeli wtedy od prezesa spółki, że układ zbiorowy w kopalni Konin zostaje wypowiedziany. Do tej pory kłócili się o wysokość nagród jubileuszowych, barbórki czy odpraw dla emerytów. Teraz usłyszeli, że stracą wszystkie przywileje i będą traktowani tak, jak nakazuje Kodeks pracy. A na to nigdy się nie zgodzą. Dali temu wyraz, przyjeżdżając do Warszawy na manifestację pod siedzibą Polsatu, gdzie Solorz ma swoje biuro.

Gdyby zarzuty się potwierdziły, umowa sprzedaży firmie Solorza dwóch kopalń węgla brunatnego (Adamów i Konin) mogłaby nawet zostać unieważniona. Dla załogi byłaby to świetna wiadomość. Dla biznesmena, którego majątek oceniany jest na prawie 12 mld zł, co daje mu drugie miejsce w rankingu najbogatszych Polaków, być może jeszcze lepsza. Pozbyłby się kłopotu, za który zapłacił 175 mln zł. Wejście w energetykę to stanowczo nie był interes jego życia.

Ale cofnięcie prywatyzacji najbardziej brzemienne w skutkach byłoby dla państwa. Wróciłyby do niego zarówno kopalnie, jak i problem z zapewnieniem pracy kilku tysiącom pracowników oraz wypłat corocznych deputatów dla jeszcze większej rzeszy emerytów.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj