Wielkie przemeblowanie państwowej gospodarki
Żegnaj skarbie
Spółki kontrolowane przez państwo zostaną niebawem połączone w kilka wielkich grup. Dzięki temu bogatsze firmy będą mogły subsydiować biedniejsze z nadzieją, że Bruksela się nie połapie.
Elektrownia w Łaziskach Górnych. Część imperium Taurona.
Maciej Jarzębiński/Forum

Elektrownia w Łaziskach Górnych. Część imperium Taurona.

We wszystkich ministerstwach i urzędach centralnych urzędnicy siedzą jak na szpilkach. Myślą: kto zaraz zostanie wylany, a kto ma szansę ocaleć? W Ministerstwie Skarbu Państwa takich rozterek nie mają. Resort przeznaczony jest do likwidacji, więc już ponad sto osób dostało wymówienie, reszta też musi myśleć o nowej pracy. Trwa wielkie przemeblowanie państwowej gospodarki.

O prywatyzacji mowy dziś nie ma, nabiera za to wagi polityczny nadzór właścicielski nad spółkami kontrolowanymi przez Skarb Państwa. Najważniejsze z nich reprezentują sektor paliwowo-energetyczny. Ma się nim zająć nowy resort energii. Na razie podlegają mu kopalnie węgla kamiennego, ale od kwietnia pod skrzydła ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego (lub jego następcy, bo mówi się o dymisji) trafią pozostałe spółki węglowe (m.in. Węglokoks, Węglozbyt) oraz najważniejsze koncerny elektroenergetyczne (PGE, Tauron, Enea, Energa). Zakończenie transferów planowane jest na lato, kiedy dołączą paliwa i gaz (Orlen, Lotos, PGNiG) oraz dwie gdańskie firmy obsługujące portowe terminale paliwowo-naftowe (Naftoport i Siarkopol).

Nie udało się w resorcie energii ulokować tylko trzech spółek – PERN Przyjaźń, GAZ-System i PSE – bo zajmują się transportem paliw i energii, a dyrektywy unijne zabraniają łączenia w tych samych rękach wytwarzania paliw i energii oraz ich przesyłu. Problem różnych rąk rozwiązano więc, powołując pełnomocnika rządu ds.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj