Niemieckie inwestycje motoryzacyjne w Polsce
Mercedes bęc
Koncern Daimler wybuduje na Dolnym Śląsku fabrykę silników Mercedesa. Demontaż państwa prawa, gospodarczy nacjonalizm i oficjalnie propagowana niechęć wobec Niemiec go nie zniechęcają. Bo biznes to biznes.
Mercedes długo zwlekał z przenoszeniem produkcji do krajów o niższych kosztach, tak jak zrobiła większość zachodnioeuropejskich koncernów.
Uli Deck/DPA/PAP

Mercedes długo zwlekał z przenoszeniem produkcji do krajów o niższych kosztach, tak jak zrobiła większość zachodnioeuropejskich koncernów.

Jaka niechęć? „Ta inwestycja wzmacnia polsko-niemiecką współpracę i ma symboliczne znaczenie w kontekście zbliżającej się 25. rocznicy Traktatu o dobrym sąsiedztwie między naszymi krajami z 17 czerwca 1991 r.” – mówił Mateusz Morawiecki, wicepremier i minister gospodarki, uroczyście ogłaszając, że pierwszy w Polsce zakład produkcyjny niemieckiego koncernu powstanie w Jaworze, 70 km na zachód od Wrocławia. Towarzyszył mu Markus Schäfer, członek zarządu Mercedes-Benz Cars.

To dla wicepremiera symboliczny sukces, bo w tym samym miejscu, w którym rok temu jego poprzednik wicepremier Piechociński mamił nas mirażami fabryki Jaguara Land Rovera, powstanie fabryka silników do niemieckich aut. Koncern chce zainwestować co najmniej 500 mln euro i stworzyć kilkaset nowych miejsc pracy. To założenia minimalne, bo mówi się o ponad tysiącu miejsc, a w przyszłości być może także i fabryce samochodów. Niemcy planują taką inwestycję w 2020 r. 26 lat temu w Krzyżowej premier Mazowiecki jednał się z kanclerzem Kohlem, a dziś tuż obok, w Jaworze, Morawiecki z Schäferem jednają się w sprawie niemieckiej fabryki.

Jawor to wymarzone miejsce na taką inwestycję. Kilkaset hektarów ze znakomitą infrastrukturą. Jest linia kolejowa, a tuż obok trasa ekspresowa S3 i autostrada A4 do Niemiec. Zaledwie 100 km od granicy – wyjaśnia Piotr Michalczyk, lider ds. sektora motoryzacyjnego w firmie doradczej PwC.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj