Jak powinna wyglądać polityka mieszkaniowa dla młodych
Wynajmować, nie kupować!
Rozmowa z Ireną Herbst, ekspertem od budownictwa mieszkaniowego, o tym, jak państwo powinno pomagać najbardziej potrzebującym w zdobyciu mieszkania.
„Od dziesięciu lat państwo wspiera wyłącznie tych, którzy mają zdolność do zaciągnięcia kredytu hipotecznego”.
Beau Lark/Fuse/Getty Images

„Od dziesięciu lat państwo wspiera wyłącznie tych, którzy mają zdolność do zaciągnięcia kredytu hipotecznego”.

Joanna Solska: – Rządowy program Mieszkanie Plus budzi wielkie nadzieje rodzin bez zdolności kredytowej, którym państwo ma pomóc w zdobyciu dachu nad głową. Jest szansa na powodzenie?
Irena Herbst: – Żeby tak się mogło stać, autorzy programu powinni przeanalizować błędy, ale także dobre pomysły poprzedników i wyciągnąć z nich wnioski. Na razie w rządzie takiej refleksji nie dostrzegam.

Więc spróbujmy go nieco wyręczyć. W ostatnich 20 latach państwo wydało na wsparcie budownictwa mieszkaniowego ponad 40 mld zł. Sporo. Pani ocenia deficyt mieszkań na 1,5 mln, tyle samo co na progu transformacji. Co się więc stało z tymi pieniędzmi?
Płacimy głównie za przeszłość, a to, co pozostaje, wydajemy głupio. Ponad 60 proc. tej ogromnej sumy poszło na waloryzację książeczek mieszkaniowych, zakładanych przed 1990 r., a także na wykup odsetek od kredytów spółdzielczych także sprzed 1990 r. Gdyby nie Jacek Kuroń, nie udałoby mi się tego wykupu wywalczyć. Przypomnę, że w grudniu 1989 r. inflacja wynosiła ponad 600 proc. Ten system miał chronić oszczędności rodzin, które odkładały na mieszkanie. Stopniały do wartości bochenka chleba. Nadal uważam, że była to decyzja racjonalna.

Ale minęło 27 lat i ówcześni posiadacze książeczek mieszkaniowych są już dziadkami, jeśli żyją. Książeczki, które można było cedować na rodzinę, trafiły w zupełnie inne ręce.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną