Gospodarka według PiS: stare pomysły w nowej odsłonie
Słoń trojański
Na liście wielkich projektów gospodarczych obiecywanych przez rząd PiS jest kilka, które Jarosław Kaczyński już kiedyś próbował realizować, ale mu nie wyszło. Czy i tym razem będzie podobnie?
Elbląg. Jarosław Kaczyński chce z niego uczynić drugą Gdynię.
Tadeusz Późniak/Polityka

Elbląg. Jarosław Kaczyński chce z niego uczynić drugą Gdynię.

Prezes rzadko uczestniczy w wydarzeniach gospodarczych, może poza Forum Ekonomicznym w Krynicy, gdzie nagrodzono go tytułem Człowieka Roku. Dlatego pewnym zaskoczeniem było jego niedawne pojawienie się w Elblągu, w towarzystwie ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marka Gróbarczyka, na konferencji Budowa Kanału Żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Po obradach prezes wsiadł na statek i odbył rejs na mierzeję do miejsca, gdzie powstanie kanał.

Elbląg jest dla niego miejscem szczególnym. To właśnie tu w 1989 r. zaczęła się jego kariera parlamentarna, gdy został senatorem ówczesnego województwa elbląskiego. To elbląscy samorządowcy przekonali go, że dla rozwoju miasta i regionu niezbędna jest budowa kanału przecinającego polski odcinek Mierzei Wiślanej i otwierającego dużym pełnomorskim jednostkom dostęp do elbląskiego portu. Dzięki tej inwestycji – tłumaczyli – Elbląg stanie się prawdziwie portowym miastem jak pobliskie Gdynia i Gdańsk.

Dziś żegluga jest ograniczona ze względu na konieczność pokonania należącej do Rosji Cieśniny Pilawskiej, a także na zamulenie Zalewu Wiślanego, które sprawia, że pływać tu mogą tylko niewielkie jednostki o małym zanurzeniu. Kaczyński postanowił, że to zmieni. To świetnie współgrało z jego fascynacją historią II RP. Kwiatkowski dał Polsce port morski w Gdyni, on da w Elblągu. Dlatego gdy w 2006 r. stanął na czele rządu, przekopanie Mierzei Wiślanej wpisano na listę projektów strategicznych. A na odchodnym w 2007 r.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną