Czy Otwock będzie miał własną walutę
Swojski pieniądz
Otwock marzy o lokalnej walucie, która pomoże drobnym przedsiębiorcom w walce z dużymi firmami. Sporo takich eksperymentów już się powiodło.
Głównym zadaniem lokalnej waluty byłoby wspieranie lokalnej koniunktury, z którą w Otwocku nie najlepiej.
Marek Sobczak/Polityka

Głównym zadaniem lokalnej waluty byłoby wspieranie lokalnej koniunktury, z którą w Otwocku nie najlepiej.

Marek Leśkiewicz w Otwocku mieszka od 40 lat. Do tej pory zajmował się doradztwem finansowym, sprzedawał też komputery. Od dwóch lat jest radnym, ale już o nim w Polsce usłyszano. Dokładniej o jego pomyśle. Radny Leśkiewicz chce, żeby w jego mieście pojawił się nowy pieniądz. Roboczo nazwał go marką otwocką. Do tej idei przekonał też prezydenta oraz lokalnego starostę. Teraz próbuje zdobyć poparcie radnych, choć idzie mu to dość opornie.

Czy jednak dodatkowa lokalna waluta nie jest próbą zamachu na Narodowy Bank Polski, który przecież ma w Polsce monopol na emisję pieniądza? Radny zapewnia, że on sam i miasto bynajmniej nie zamierzają łamać prawa. – Samorząd może emitować instrumenty rozliczeniowe, dokładnie tak jak sieci handlowe mają swoje bony towarowe. W tej sprawie nie potrzebujemy pozwolenia ani Ministerstwa Finansów, ani NBP, bo nasza marka wcale nie będzie konkurencją dla złotego – tłumaczy Leśkiewicz.

Radny z Otwocka chce upowszechnić rozwiązanie, które od dawna wykorzystywane jest w innych krajach. Chodzi mu o tzw. lokalną walutę równoległą, przyjmowaną przez niektóre małe i średnie firmy. Podczas gdy złotówki muszą przyjmować wszystkie sklepy w Polsce, nową marką płaciłoby się już tylko tam, gdzie zgodzi się na to właściciel punktu usługowego czy sklepu. Taki specyficzny pieniądz w Polsce już zresztą działa, choć na razie w niewielkiej skali i bez medialnego rozgłosu.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną