Poczta Polska: jak sobie radzi państwowy monopolista
Piszcie, płaćcie i nie płaczcie
Rosnące opłaty za listy, kolejki do pocztowych okienek, placówki zamienione w sklepy z dewocjonaliami. Poczta Polska wstaje z kolan dzięki ustawowemu monopolowi. Słono nas to będzie kosztowało.
Poczta Polska za obsługę korespondencji administracji publicznej zainkasuje w tym roku jeszcze 582 mln zł.
Włodzimierz Wasyluk/Reporter

Poczta Polska za obsługę korespondencji administracji publicznej zainkasuje w tym roku jeszcze 582 mln zł.

Anna Streżyńska, minister cyfryzacji, musiała się ostatnio wybrać na pocztę. Nie jako minister, ale prywatnie. Jak większość Polaków wyszła wkurzona, czego upust dała na Twitterze: „Pół godz. na poczcie, żeby wyrobić pełnomocnictwo dla męża do odbioru przesyłek. Dostałam karteczkę papieru ze stemplem i numerem pełnomocnika. Po co?”. Potem jeszcze dodała, że za ten papierek musiała zapłacić – bagatela – 26 zł. Pod jej tweetem posypały się komentarze, bo w sprawach poczty każdy ma długi rachunek krzywd. „Pani Minister, na poczcie nadal nie można płacić kartą bankową! O innych absurdach nie wspomnę. Kto rządzi w Polsce od 1,5 roku?” – padło pytanie, na które Streżyńska sentencjonalnie odpowiedziała: „Na poczcie rządzi Poczta”. A na wątpliwość, czy przypadkiem jako minister cyfryzacji nie mogłaby czegoś z tym zrobić, wyjaśniła, że możliwości ma niewielkie.

Na tym nie skończyły się jej kłopoty pocztowe, bo wkrótce pojawił się kolejny tweet: „W zeszłym tygodniu ustanowiłam pełnomocnika do przesyłek sądowych, w tym tygodniu Poczta odmówiła mu wydania, bo na kopercie »do rąk własnych«”. I znów pod jej wpisem posypała się litania pocztowych narzekań. „To wspaniałe, że ministrowie tacy jak @AnnaStrezynska testują OSOBIŚCIE życie zwykłego Polaka, a nie z limuzyny” – pochwalił ją kolega z rządu, wicepremier Jarosław Gowin.

Na Twitterze Streżyńska jest wkurzona, ale oficjalnie zachwycona.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną