Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Sukcesje bez sukcesu

Przejmowanie firm po rodzicach bywa problemem

Andrzej Blikle z żoną Małgorzatą i synem Łukaszem w 2000 r. Ojciec przekazał firmę synowi, ale Łukaszowi nie udało się wyciągnąć jej z kłopotów. Andrzej Blikle z żoną Małgorzatą i synem Łukaszem w 2000 r. Ojciec przekazał firmę synowi, ale Łukaszowi nie udało się wyciągnąć jej z kłopotów. Andrzej Wiernicki / Forum
Dzieci polskich przedsiębiorców nie chcą przejmować biznesu od rodziców. Najlepsze rodzime firmy prywatne, z dobrą pozycją często także na rynkach światowych, przechodzą więc w obce ręce.
Piotr senior i Piotr junior Voelkelowie, właściciele fabryki mebli VOX – przykład udanej sukcesjiPiotr Waniorek/Forum Piotr senior i Piotr junior Voelkelowie, właściciele fabryki mebli VOX – przykład udanej sukcesji

W ciągu najbliższych pięciu lat w ręce następców musi przejść ok. 500 tys. polskich firm rodzinnych – twierdzi Tadeusz Dulian z firmy doradczej Deloitte. – Jeśli sukcesja się nie powiedzie, wielki problem będzie miała cała polska gospodarka. Straci motory wzrostu. Firmy rodzinne wytwarzają prawie połowę PKB. To w nich, a nie w państwowych gigantach, rodzą się innowacyjne pomysły.

Ale z badania PwC oraz Instytutu Biznesu Rodzinnego wynika, że w Polsce zaledwie 6 proc. dorosłych dzieci właścicieli firm ma zamiar przejąć biznes po rodzicach. A ponad 63 proc. nawet nie chce być zatrudniona w miejscach związanych z rodzinnymi interesami. Stąd przekazanie firmy młodszemu pokoleniu to największe wyzwanie dla właścicieli, którzy masowo wkroczyli już w wiek emerytalny. Nawet na dojrzałych rynkach sukcesja udaje się tylko w 3 na 10 przypadków – to szacunki międzynarodowej firmy doradczej Egon Zehnder. Najczęściej kontrola nad firmą wymyka się z rąk rodziny. Ale i udane przekazanie władzy drugiemu pokoleniu nie jest jeszcze gwarancją, że nie potkną się wnuki. O mały włos tak by się stało z firmą założoną przez Ferdinanda Porsche, gdy władzę nad nią przejął jego wnuk Ferdinand Piech. Ostatecznie udało się wyjść z kłopotów, nie tracąc przedsiębiorstwa – Volkswagen, potężna firma globalna, nadal pozostaje pod kontrolą rodziny Porsche-Piech.

Polskie firmy rodzinne w ogromnej większości (98 proc.) ciągle są we władzy ich twórców.

Polityka 17/18.2017 (3108) z dnia 25.04.2017; Rynek; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Sukcesje bez sukcesu"
Reklama