Kapitalizm według Schumpetera
Innowacja, głupcze!
Dla tych, którzy już się przekonali, że wolnorynkowy kapitalizm nie jest ustrojem idealnym, ale wciąż wierzą w zbawienną siłę prywatnej przedsiębiorczości, pojawiła się nowa idea. A właściwie wróciła – to schumpeteryzm.
Projektant prezentuje rower przyszłości przygotowany na wystawę „Britain can make it”, ok. 1935 r.
Fox Photos

Projektant prezentuje rower przyszłości przygotowany na wystawę „Britain can make it”, ok. 1935 r.

Zaczepka: „Mnie nie stać na taki drogi garnitur jak pana, panie Macron!”. Odpowiedź: „Jak chcesz kupić sobie taki garnitur, to idź i na niego zarób!”. Ta uwieczniona na amatorskim filmie utarczka z maja 2016 r. jest już we Francji internetowym klasykiem. Emmanuel Macron, wówczas minister gospodarki i przemysłu, odwiedził miasteczko Lunel w południowej Francji, gdzie nadział się na antyrządową demonstrację związkowców. Superminister forsował wtedy reformy polegające na osłabieniu roli związków zawodowych, zmniejszeniu ochrony zatrudnienia i usankcjonowaniu dłuższej pracy za tę samą płacę.

Rzecz w tym, że robił to w imieniu socjalistycznego rządu, od którego można by oczekiwać, że pozycji pracy w starciu z kapitałem będzie jednak bronił. Tyle że budując swój polityczny wizerunek, Macron nawet nie udawał, że ma tu jakiś ideowy kłopot. Przeciwnie. Wszem i wobec głosił, że najważniejsza jest dla niego konkurencyjność francuskiej gospodarki i jej nadążanie za prawami globalizacji. A że są to prawa wilcze, które wielu lewicowym wyborcom niosą prekaryzację i wpychają w ramiona Marine Le Pen?

Ten kłopot Macron ominął, zmieniając grupę wyborców, na których postanowił się oprzeć. Zaczął się zwracać w stronę francuskich zwycięzców minionych trzech dekad oraz do tych, co na sukces dopiero ostrzą sobie zęby i narzekają, że mocno uregulowana gospodarka V Republiki nie daje rozwinąć im skrzydeł.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj