Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

10 sposobów na konstruktywne zabicie czasu w pracy, której nie lubisz

. . Brooke Lark / StockSnap.io
Jak przetrwać mękę codziennej rutyny, gdy wykonywana praca nie sprawia nawet najmniejszej przyjemności? Oto kilka rad.
.Mali Maeder/StockSnap.io .
.John-Mark Kuznietsov/StockSnap.io .
.Léa Dubedout/StockSnap.io .
.Carl Heyerdahl/StockSnap.io .
.m01229/Flickr CC by 2.0 .

Nie każdemu udaje się od razu trafić do wymarzonej pracy. Prawdopodobnie większość ludzi musi w pewnym momencie swego życia spędzić jakiś czas na stanowisku, którego nie lubi. Jak przetrwać mękę codziennej rutyny, gdy wykonywana praca nie sprawia nawet najmniejszej przyjemności? Oto kilka rad:

1. Pozyskuj kontakty

I wcale nie musi chodzić o kontakty w samym miejscu pracy. Dzięki mediom społecznościowym możemy fizycznie siedzieć w znienawidzonym przez nas biurze, a wirtualnie skupiać się na pozyskiwaniu kontaktów w branży, w której chcielibyśmy zaistnieć.

Dlatego warto uaktualnić konta na LinkedIn, GoldenLine czy Twitterze. I pokazać się światu od jak najlepszej strony.

2. Przygotuj zaplecze pod przyszły sukces

Wysiadywanie obowiązkowych godzin w pracy, za którą się nie przepada, nie przeszkadza w konsekwentnym budowaniu zaplecza pod naszą przyszłą działalność. Warto założyć skrzynkę mailową o odpowiednio poważnie brzmiącym adresie oraz wyposażyć się w wizytówki.

Wiesz, że w przyszłości Twoja działalność będzie wymagała strony internetowej? Przesiadywanie w nudnej pracy jest idealnym momentem na zastanowienie się nad tym, jak powinna wyglądać nasza witryna i czym będzie się odróżniać od konkurencji.

3. Wykorzystaj czas na naukę

Nieważne, jak dobrze jesteś przygotowany do swojej wymarzonej pracy – zawsze można podnieść kwalifikacje. Dlatego warto zastanowić się nad swoimi brakami merytorycznymi i, o ile to możliwe, wykorzystać nadmiar czasu w pracy przejściowej na pozbycie się ich.

Pomocne mogą się okazać rozliczne platformy internetowe, np. coursera.org, które oferują wykłady online (m.in. o tematyce biznesowej), prowadzone przez wykładowców z najlepszych międzynarodowych uczelni.

4. Wykorzystaj czas na refleksję

Bardzo często ludzie skupiają się na tym, że czegoś nie chcą już więcej robić, ale zupełnie zapominają o zastanowieniu się nad tym, co właściwie chcieliby robić w zamian. Dlatego warto wykorzystać czas, który spędzamy w nudnej pracy, na poważną refleksję dotyczącą przyszłości. Gdzie widzimy się za kilka miesięcy czy lat? Jak chcielibyśmy osiągnąć swoje cele i jak wygląda rynek pracy, do którego aspirujemy?

Każda godzina poświęcona na namysł nad tymi zagadnieniami zwiększa nasze szanse na rzeczywistą zmianę w życiu.

5. Znajdź alternatywne źródła finansowania

Dla dużej grupy osób jedynym argumentem przemawiającym za pozostaniem w nielubianej pracy jest aspekt finansowy. Dlatego warto zainwestować czas i siły na znalezienie alternatywnych źródeł finansowania.

Nie muszą to być duże pieniądze, ale każdy dodatkowo zarobiony grosz przypomina o tym, że nawet najgorsza praca nie jest koniecznością i że istnieje poza nią coś, co z pewnością pozytywnie odbije się na poczuciu własnej wartości.

6. Przypominaj sobie o tym, że Twoja sytuacja jest tymczasowa

Może się to wydawać banalne, ale ustawienie „przypominajki”, która codziennie da znać, że opłakana sytuacja jest czymś przejściowym, pozwoli zredukować stres i podchodzić do przykrych obowiązków z dużo większym luzem.

Można do tego celu wykorzystać telefon, komputer czy nawet odpowiednią nalepkę. Warto jednak pamiętać o pewnej subtelności. Zadbaj o to, aby przypomnienie było sformułowane w taki sposób, żeby współpracownicy nie mogli posądzić Cię o szerzenie defetyzmu i pogarszanie atmosfery w miejscu pracy.

7. Bądź zajęty

Istnieje czas na marzenia i czas na podejmowanie działań. Ważne jest, by każdego dnia poświęcić określony czas na konkretne działania, które mogą nas przybliżyć do poważnych zmian w życiu zawodowym.

Jeżeli planujesz zostać fotografem, każdego dnia po pracy poświęć godzinę lub dwie na wykonywanie zdjęć do portfolio. Jeżeli chcesz zostać pisarzem – pisz. Itd. Tylko w ten sposób udaje się dokonywać rzeczywistych zmian.

8. Naucz się czegoś w pracy, której nie lubisz

Nawet najgorsza praca może być źródłem cennych doświadczeń i życiowej wiedzy, o ile wie się, jak ją traktować. Wykorzystaj czas, który spędzasz w znienawidzonej firmie, na wyciągnięcie z niej jak największej liczby umiejętności i doświadczeń, które mogą przydać się później.

Może będzie to umiejętność pracy w zespole lub rozwiązywania konfliktów, a może obsługa programów do analizy danych. Nigdy nie wiadomo, co może przydać się w przyszłości, dlatego na wszelki wypadek warto uczyć się wszystkiego.

9. Nie angażuj się emocjonalnie

Pamiętaj, że znienawidzona praca jest tylko tymczasowa, więc nie zasługuje na to, żeby spędzała Ci sen z powiek. Nie pozwól, aby praca, której nie lubisz i na której Ci nie zależy, stała się źródłem stresu i zbyt rozbuchanych emocji.

Warto się odprężyć i nie brać do siebie przykrych sytuacji, które mogą mieć miejsce w pracy.

10. Miej życie poza pracą

Jest to ważne nawet wtedy, kiedy pracujemy z pasją. Ale gdy nie pałamy miłością do firmy, w której aktualnie przebywamy, to zasada ta staje się jeszcze ważniejsza. Warto znaleźć sobie hobby, które będzie światełkiem w tunelu podczas codziennej rutyny. Dzięki temu nawet najnudniejsze obowiązki wydadzą się mniej uciążliwe.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Mark Rothko w Paryżu. Mglisty twórca, który wykonał w swoim życiu kilka wolt

Przebojem ostatnich miesięcy jest ekspozycja Marka Rothki w paryskiej Fundacji Louis Vuitton, która spełnia przedśmiertne życzenie słynnego malarza.

Piotr Sarzyński
12.03.2024
Reklama