Jak działają ubezpieczenia komunikacyjne
Rachunek za łzy
Polisa samochodowego OC powinna kierowcę kosztować jak najmniej, ale poszkodowanym gwarantować jak najwięcej. Jak takiego cudu dokonać?
Z pieniędzy, jakie ubezpieczyciele przeznaczają na likwidację szkód osobowych, 78 proc. pochłaniają zadośćuczynienia „za ból i cierpienie”, a tylko 22 proc. idzie na leczenie, rehabilitację i renty.
Piotr Jędzura/Reporter

Z pieniędzy, jakie ubezpieczyciele przeznaczają na likwidację szkód osobowych, 78 proc. pochłaniają zadośćuczynienia „za ból i cierpienie”, a tylko 22 proc. idzie na leczenie, rehabilitację i renty.

Szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Sadurska trafiła do zarządu PZU, bo chce się sprawdzić w biznesie, a „gdzieś przecież musi zacząć karierę” – jak tłumaczyli jej partyjni koledzy. „Fakt” podchwytliwie zapytał: „Sadurska na nowym stanowisku będzie mieć nawet 90 tys. zł miesięcznie, a co z tego będą mieć Polacy?”. I zaapelował: „Zatem czekamy na efekty pracy pani minister! PiS nie raz mówiło, że ceny polis OC dla kierowców są za wysokie. Ale już za rządów tej partii w 2016 r. w samym PZU ich cena wzrosła o 52 proc.! Najwyższa więc pora na obniżkę cen polis”. Sadurska da radę?

Ceny obowiązkowych ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, czyli popularne polisy OC, rzeczywiście drożeją w wyjątkowym tempie. Sprawa nabrała politycznego charakteru, bo chodzi o posiadaczy 23,3 mln pojazdów mechanicznych. Suweren przywiązany jest do samochodu i źle znosi podwyżki.

„Zdarza się, iż ubezpieczenie OC, które jeszcze kilka miesięcy temu kosztowało kilkaset złotych, jest teraz oferowane w kwocie powyżej 2 tys. zł” – alarmował w Sejmie poseł Adam Abramowicz (PiS). Dziwił się, że ceny winduje też PZU, „spółka, której większościowy pakiet akcji należy do Skarbu Państwa. PZU SA, również jako największy gracz na rynku, powinna złamać tendencję na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych, nie dokonując tak znaczących podwyżek, uderzających we wszystkich polskich kierowców” – mówił.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną