Maślane eldorado, czyli dlaczego masło drożeje
Masło w świńskim dołku
Masło błyskawicznie drożeje. Przez rok jego ceny w Polsce wzrosły o ponad 70 proc., we Włoszech aż dwukrotnie. I nie mają zamiaru maleć.
Masło drożeje na całym świecie.
GLOBAL 2000/Flickr CC by 2.0

Masło drożeje na całym świecie.

Internauci, szukający w Google przyczyny tego zjawiska, są skłonni dopatrywać się spisku. Nie bez racjonalnych podstaw – ceny mleka, z którego masło powstaje, zachowują się przecież przyzwoicie. Rosną, ale nie w tak szybkim tempie. Polski tabloid podpowiada, kto przeciw konsumentom spiskuje – banki „grają na masło”. Szalejące ceny są winą spekulantów, którzy kupują wirtualne masło dziś, z opcją jego odbioru w przyszłości, kiedy zdrożeje jeszcze bardziej. Masło może przecież leżakować w chłodniach nawet kilkanaście miesięcy.

Tabloid spodziewa się więc kolejnych podwyżek, o 20, a może nawet 30 proc. W ciągu zaledwie kilku miesięcy cena kostki masła w dyskoncie wzrosła z 4 do 5–6 zł, a za chwilę może kosztować 7 zł. W droższych sklepach będzie to nawet 10 zł. Tylko że nie jest to już ta sama kostka co kiedyś. Tamta sprzed kilku miesięcy, która zawsze ważyła 25 dkg, obecnie została odchudzona do 20 dkg. W nadziei, że konsument w tempie podwyżek nie od razu się zorientuje. Ale się zorientował, więc „Fakt” obawia się, że biedni Polacy mogą się przerzucić na margarynę, a nasze masło trafi na brytyjskie i niemieckie stoły. Też nie bez racji. Eksport krowiego tłuszczu rośnie.

Masło drożeje na całym świecie. Nic dziwnego, że szalejące ceny niepokoją także poważne gazety. O kieszenie niemieckich konsumentów martwi się „Die Welt”. Od lipca 2016 r. masło zdrożało w niemieckich sklepach aż o 90 proc. – wyliczył portal Bankier.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną