Czy niemiecki rynek produkcji aut ulegnie załamaniu?
Niemiecka Republika Motoryzacyjna
Niemcy drżą o przyszłość produkcji swoich samochodów, narodowej dumy. Załamanie w tej branży może być katastrofą dla całej gospodarki.
Wieża dostawcza w zakładach Volkswagena w Wolfsburgu
Fabian Bimmer/Reuters/Forum

Wieża dostawcza w zakładach Volkswagena w Wolfsburgu

Winfried Kretschmann to, jak na Niemcy, bardzo nietypowy polityk. Należy do partii Zielonych, ale uchodzi za konserwatystę i jest praktykującym katolikiem. Od 2011 r. pełni funkcję premiera jednego z najbogatszych niemieckich krajów związkowych – Badenii-Wirtembergii. Tam właśnie mieszczą się siedziby Daimlera i Porsche, dwóch pereł w koronie niemieckiego przemysłu motoryzacyjnego. Gdy Kretschmann doszedł do władzy, stwierdził, że Niemcy mogą produkować w przyszłości mniej samochodów niż dzisiaj i to z pożytkiem dla kraju. Trzeba myśleć o alternatywnych, bardziej ekologicznych możliwościach poruszania się. Wówczas spadła na niego fala krytyki. Jak to możliwe, żeby premier samochodowego landu śmiał atakować przemysł motoryzacyjny?

Sześć lat później Kretschmann wciąż rządzi w Badenii-Wirtembergii. Kontrowersyjne słowa nie przeszkodziły mu wygrać lokalnych wyborów w 2016 r. Jednak jego stosunek do producentów samochodów zdążył się zmienić. I choć niedawno partia Zielonych wpisała do swojego programu radykalny postulat, żeby od 2030 r. w Niemczech wszystkie nowe samochody były wyłącznie elektryczne, to sam Kretschmann nie był nim zachwycony. Kamera nagrała, jak w rozmowie z kolegą narzekał na swoją partię podczas kongresu Zielonych. Twierdził, że to absurdalny pomysł, a prowadząc taką politykę, Zieloni nie mają szans na wyższe poparcie.

Związki polityki i motoryzacji

Ewolucja Kretschmanna pokazuje, jak ścisłe są w Niemczech związki czołowych polityków i przemysłu motoryzacyjnego.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj